Cechy, jakie powinna posiadać nowoczesna lodówka

Cechy, jakie powinna posiadać nowoczesna lodówka

Cechy, jakie powinna posiadać nowoczesna lodówka
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe
24.01.2017 13:18
Obraz
© (fot. Materiały prasowe)

Sercem domu jest kuchnia, dlatego tak wiele osób przykłada dużą wagę, by była ona funkcjonalna i wygodna. Najważniejszym elementem należącym do kuchni, bez którego trudno sobie wyobrazić codzienne życie jest lodówka. Mimo że wielu konsumentów przykłada wagę do jej zakupu, warto poświęcić kilka chwil na zapoznanie się z jej najważniejszymi cechami.

Zapewne większość z was wie, czym jest side-by-side oraz No Frost . Jeśli nie, to wystarczy kliknąć w nasze odnośniki i sprawa szybko się wyjaśni. Na tym jednak temat się nie kończy, to dopiero początek przeprawy przez najróżniejsze funkcje. Aby zainteresować klientów swoim sprzętem, firmy prześcigają się w opracowywaniu nowych funkcji i "uzbrajają" w nie kolejne modele lodówek. Nim wybierzecie się do sklepu, warto szybko się podszkolić i wiedzieć, na co konkretnie powinniśmy zwrócić uwagę.

Według raportu "Obowiązki domowe Polaków", większość z nas wybiera lodówkę pod względem pojemności. Taką odpowiedź wskazało aż 69 proc. ankietowanych. Przede wszystkim wynika to faktu, że spora część osób praktykuje robienie dużych zakupów raz w tygodniu, więc chłodziarko-zamrażarka musi to wszystko pomieścić. Na kolejnym miejscu badani wskazali ex aequo oszczędność energii i cenę - prawie 7 na 10 ankietowanych, uznało te aspekty za istotne przy zakupie sprzętu.

Obraz
© (fot. mat. prasowy)

Bogate wnętrze

Mowa tu oczywiście o wszystkich wewnętrznych udogodnieniach. Począwszy od rozmieszczenia półek, a skończywszy na kratkach na wino, pojemnikach na warzywa, stojakach na jajka i innych drobnych, aczkolwiek istotnych usprawnieniach. Według raportu, dla Polaków najbardziej istotne są szuflady, twierdzi tak 45 proc. ankietowanych. Pomagają one uporządkować nasze artykuły spożywcze, ale także zapewniają, że żywność będzie lepiej przechowywana.

Okazuje się, że producenci ciągle prześcigają się w pomysłach mających na celu ułatwienie korzystania z lodówek. Co ciekawe, w niektórych zamrażarkach, oprócz szuflad, możemy znaleźć dodatkowy schowek przeznaczony do "magazynowania" kostek lodu. Dzięki temu możemy mieć pewność, że lód nie przyjmie zapachów z lodówki. Ponadto, taki pojemnik może mieć jeszcze inne zastosowanie. Możemy tam zamrażać drobne owoce lub warzywa i wyeliminować ich sklejanie się. Inni zaś, proponują klientom specjalne profilowane półki na butelki, dzięki lekkiemu pochyleniu uniemożliwiają wylanie się płynu.

Panowie zwracają uwagę na design i głośność sprzętu

Niestety, dodatkowe programy, podobnie jak design i intuicyjny wyświetlacz znalazły się na szarym końcu - jako najmniej istotne aspekty zakupu lodówki - wskazało je 22 proc. badanych. Co ciekawe wygląd lodówki jest ważniejszy dla mężczyzn - aż 28 proc z nich zaznaczyło design jako istotną cechę przy wyborze nowej lodówki (w porównaniu do 16 proc. kobiet).

Obraz
© (fot. mat. prasowy)

Dodatkowo funkcje

Pamiętajmy, że nowoczesne lodówki posiadają kilka bardzo wygodnych funkcji, dzięki czemu przechowywane w niej produkty dłużej zachowują swoją świeżość. Poniżej prezentujemy listę udogodnień, które oferują obecnie producenci sprzętu.

Systemy multiflow

System multiflow zapewnia równomierne chłodzenie w całym wnętrzu lodówki. Zimne powietrze nawiewane jest na każdą półkę, dzięki czemu mamy pewność, że niezależnie od tego, gdzie umieścimy żywność, będzie ona przechowywana w podobnej temperaturze oraz wytrzyma podobny czas. Technologia ta przyspiesza także schładzanie komory po otwarciu drzwi urządzenia.

Twin Cooling System

Jest to kolejna propozycja, w której chodzi o zachowanie dobrej jakości żywności. Technologia opiera się o niezależne nawiewy do komór chłodziarki i zamrażarki. W pierwszym przypadku jest ono wilgotne, a w drugim suche. Dzięki takiemu rozwiązaniu, wydłuża się termin przydatności poszczególnych produktów.

Alarm

Bynajmniej nie chodzi tu o alarm antywłamaniowy, tylko o sygnał dźwiękowy, który uaktywni się, jeśli drzwiczki zbyt długo pozostaną otwarte. Funkcja ta występuje zarówno w chłodniarkach, jak i w zamrażarkach i ma uchronić użytkownika przed problemami wynikającymi z niedomkniętych drzwi w lodówce. Urządzenie może wówczas pobierać większe ilości energii elektrycznej, żywność narażona jest na dłuższy kontakt z ciepłem i powietrzem z zewnątrz, które powodują rozmrożenie i szybsze psucie. W skrajnych przypadkach niedomknięte drzwi mogą wpłynąć na usterki sprzętu.

Skoro już mowa o drzwiach, to warto tutaj wspomnieć jeszcze o możliwości zmiany kierunku ich otwierania. Opcja ta dostępna jest w zdecydowanej większości modeli, ale warto sprawdzić przed zakupem - zwłaszcza wtedy, gdy kuchnia jest mała lub panuje w niej niestandardowy układ przestrzenny.

Powłoka antybakteryjna

Dzięki niej, wszelkie bakterie i mikroorganizmy mają zmniejszone szanse, by dostać się do naszego jedzenia. Takie rozwiązanie sprawia, że nasza żywność pozostaje nie tylko świeża, ale i zdrowa. Producenci najczęściej pokrywają wnętrze lodówki specjalną powłoką, która ma gwarantować urządzeniu owe właściwości. Warto tutaj zauważyć, że powłoka antybakteryjna występuje pod różnymi nazwami. Możemy się spotkać z systemami Silver Protection, Silver Nano, Biocare, AntiBacteria czy Hygiene Control. Stosowane jest również pojęcie aktywnego jonizatora oraz filtry i uszczelki antybakteryjne. Pamiętajmy jednak, że ostatecznie mają one wyeliminować szkodliwe drobnoustroje, oczyścić powietrze w lodówce i umożliwić dłuższe przechowywanie produktów. Aktywny jonizator to rozwiązanie podobne do tych, które stosowane są w domowych oczyszczaczach powietrza. Specjalny generator wytwarza jony (dodatnie i ujemne) eliminując w ten sposób bakterie, grzyby i wirusy.

Tryb Super Mrożenie i Super Chłodzenie

Dzięki funkcji Super Freeze, mamy możliwość włączenia specjalnego trybu w celu szybkiego zmrożenia produktów. Funkcja może się okazać przydatna, gdy szybko chcemy przygotować lód. Szybkie mrożenie ma także inne zalety. Przede wszystkim, produkty dokładane do zamrażarki nie powodują rozmrożenia znajdującej się tam żywności (zwłaszcza, gdy mają stosunkowo wysoką temperaturę), a nagłe zamrożenie chroni także wartości odżywcze żywności. Podobne zadanie spełnia funkcja szybkiego schładzania (szczególnie przydatne latem w upalne dni). W obu przypadkach funkcja powinna wyłączyć się automatycznie, gdy we wnętrzu lodówki zapanuje stała (niska) temperatura.

Obraz
© (fot. Materiały prasowe)

Tryb wakacyjny

Funkcja ta może nam się przydać, gdy wyjeżdżamy na dłużej z domu. Włączając ten tryb, uruchamiamy funkcje oszczędzające energię. Zadaniem elektroniki jest utrzymywanie w komorze lodówki względnie niskiej temperatury (około 12 stopni Celsjusza) przy niższym poborze energii elektrycznej. W tym przypadku spokojnie możemy napisać, że lodówka działa, w tym trybie, na pół gwizdka, dzięki czemu zapłacimy niższy rachunek za elektryczność.

Komora niskich temperatur Na rynku dostępne są lodówki, które posiadają komorę niskich cen, która czasem nazywana jest też komorą 0 stopni Celsjusza. System ten może się nazywać różnie, jednak warto mieć na uwadze przeznaczenie komory. Utrzymywana jest w niej niższa temperatura, od 0 do kilku stopni Celsjusza. Wpływa to pozytywnie na jakość produktów spożywczych i wydłuża czas ich zdatności do spożycia (dotyczy to np. wędlin, ryb, serów, owoców morza).

Automatyczne odszranianie i odmrażanie lodówki

Dzięki tej funkcji na ściankach komór nie odkłada się szron ani lód. Woda powstała podczas samoczynnego odmrażania odprowadzana jest rynienką do specjalnego pojemnika znajdującego się na tylnej ściance komory, a następnie wyparowuje dzięki ciepłu wytwarzanemu przez agregat. Taka funkcja nie występuje w przypadku lodówek bezszronowych (No-Frost).

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)