CeBIT 2009: najnowocześniejsze urządzenia już niedługo w... łazience

CeBIT 2009: najnowocześniejsze urządzenia już niedługo w... łazience

06.03.2009 20:30, aktual.: 09.03.2009 09:15

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Naukowcy z Fraunhofer Institute for Microelectronic Circuits and Systems na tegorocznych targach CeBIT 2009 zaprezentowali urządzenia elektroniczne najnowszej generacji przeznaczone do... łazienki. Lustra z ekranem dotykowym, apteczki przypominające o wzięciu lekarstw - przykładów podobnych rozwiązań jest wiele. Specjaliści szacują, że powinny one ukazać się na rynku już za kilka lat.

Naukowcy z Fraunhofer Institute for Microelectronic Circuits and Systems na targach CeBIT 200. pojawili się po raz pierwszy. Jednak ich produkty od razu wzbudziły zainteresowanie wielu odwiedzających. Na uwagę zasługują przede wszystkim, zaawansowane technologicznie urządzenia przeznaczone do łazienki.

Obraz
© Łazienka z inteligentnym lustrem (fot. IDG)

Wśród najważniejszych wymienić można lustro z ekranem dotykowym. Podstawową funkcją tego sprzętu jest, jak zapewnia producent, pomoc ludziom starszym. Na ekranie na bieżąco wyświetlają się bowiem komunikaty przypominające o wykonaniu najważniejszych czynności (takich jak mycie zębów czy wzięcie lekarstw).

Co więcej, gdy apteczka jest otwarta, na wyświetlaczu ukazują się informacje o dawkach zaleconych wcześniej przez lekarza. Producent twierdzi, że lustro posiada również możliwość wysyłania informacji do medyka opiekującego się chorym. Dzięki temu, pacjent może znajdować się pod stałą kontrolą.

Prezentowane na targach CeBIT 200. urządzenie, posiada również szereg funkcji ułatwiających korzystanie z łazienki. Wśród nich wymienić można możliwość regulacji temperatury wody czy automatyczne dostosowywanie treści komunikatów do konkretnej osoby przebywającej w danym momencie w tym pomieszczeniu (do tego niezbędne jest jednak noszenie specjalnych plakietek RFID umożliwiających identyfikację).
Naukowcy z Fraunhofer Institute for Microelectronic Circuits and Systems twierdzą, że rozwiązania prezentowane przez nich na targach CeBIT skierowane są do osób starszych, mających często kłopoty z pamięcią.

Producent poinformował, że lustro z ekranem dotykowym znajduje się obecnie w fazie testów. Cena urządzenia oraz dokładna data jego wprowadzenia na rynek, nie jest jeszcze znana.

Źródło artykułu:idg.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)