CBOS: 60 proc. Polaków korzysta z internetu przynajmniej raz w tygodniu

CBOS: 60 proc. Polaków korzysta z internetu przynajmniej raz w tygodniu06.06.2013 11:00
CBOS: 60 proc. Polaków korzysta z internetu przynajmniej raz w tygodniu
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos

60 proc. Polaków korzysta przynajmniej raz w tygodni z internetu - wynika z
badań "Internauci 2013" przeprowadzonych przez Fundację Centrum Badania Opinii Społecznej. To 4
proc. więcej niż w maju 2012 roku. Najwięcej internautów jest wśród osób wieku 18-24 lat.

Niemal wszyscy użytkownicy internetu (9. proc.) łączą się z nim w domu, dwie piąte (39 proc.) korzysta z sieci w szkole lub pracy, a nieliczni (2 proc.) odwiedzają w tym celu kawiarenki internetowe. Jedna szósta (16 proc.) korzysta z internetu także w innych miejscach.

Wraz z rosnącą popularnością urządzeń mobilnych z roku na rok wzrasta liczba użytkowników sieci, którzy łączą się z nią bezprzewodowo. Obecnie stanowią oni 7. proc. internautów, czyli o 9 proc. więcej niż w ubiegłym roku i aż o 28 proc. więcej niż trzy lata temu.

Użytkownicy internetu nadal są bardziej liczni wśród mieszkańców miast niż wsi (5. proc.), przy czym relatywnie najwięcej jest ich w największych aglomeracjach (77 proc.).

Czynnikiem, który najsilniej determinuje korzystanie z internetu jest wiek. Jak wynika z badań CBOS z sieci korzystają niemal powszechnie Polacy w wieku 18-2. lata (93 proc.), zdecydowana większość osób mających od 25 do 45 lat (88 proc.), a także większość osób w wieku 35-44 lat (76 proc.). Liczba użytkowników internetu spada wraz z wiekiem. Spośród osób mających od 55 do 64 lat jedynie dwie piąte (40 proc.) bywa online regularnie, a wśród najstarszych badanych (65 lat i więcej) - zaledwie, co dziesiąty (11 proc.).

Oprócz wieku decydującym czynnikiem wpływającym na korzystanie z sieci jest wykształcenie. Najwięcej użytkowników internetu jest wśród osób mających wyższe (9. proc.) lub średnie wykształcenie (73 proc.). W grupie badanych z wykształceniem zasadniczym zawodowym odsetek korzystających z internetu wynosi 45 proc., natomiast najmniejszy jest wśród respondentów z wykształceniem podstawowym (30 proc.). Jak piszą autorzy badania, w odniesieniu do ostatniej wymienionej grupy odsetek ten byłby jeszcze niższy, gdyby wykluczyć z tej kategorii osoby z wykształceniem gimnazjalnym, które z racji wieku na ogół zaliczają się do internautów.

Badania pokazują także, że sytuacja materialna wpływa na korzystanie z internetu. Wśród osób, które określiły swoją sytuację materialną, jako złą z internetu korzysta 3. proc., osoby, które określiły swoją sytuację finansową, jako przeciętną 52 proc. zadeklarowało, że korzysta z internetu. Najwięcej internautów (78 proc.) było wśród osób, które uważają, że mają dobrą sytuację materialną.

CBOS zbadał również, ile czasu internauci spędzają online. Przeciętnie polski internauta spędza 11 godzin tygodniowo w sieci. Jak wynika z badania liczba godzin spędzanych w sieci jest związana z wiekiem. Internauci mający w wieku 18-2. lata na aktywność w sieci poświęcają 15 godzin w tygodniu. Godzinę mniej (14 godzin w tygodniu) spędzają osoby w wieku 25-34 lat. Wyraźny spadek czasu widać już w grupie osób 35-44 lat, którzy spędzają w sieci 8 godzin tygodniowo, a osoby w wieku 45-55 lat - 7 godzin. Z kolei użytkownicy w wieku 55-64 lat poświęcają 9 godzin tygodniowo na korzystanie z internetu. Najmniej aktywni pod tym względem są osoby w wieku 65 i więcej lat (6 godzin).

Za pośrednictwem sieci kupiło coś trzy czwarte internautów (7. proc.). W ten sposób najczęściej nabyli coś przez internet młodsi jego użytkownicy (od 18 do 34 roku życia - 84 proc.) oraz najlepiej wykształceni (87 proc.).

Nadal najchętniej kupowane za pośrednictwem sieci kategorie produktów to odzież i obuwie (17 proc.), a także artykuły motoryzacyjne (1. proc.) i sprzęt elektroniczny (10 proc.). Relatywnie wielu badanych nabyło online kosmetyki, zabawki i artykuły dziecięce (9 proc.), książki (8 proc.) oraz sprzęt sportowy (7 proc.). Rzadziej w wirtualnym koszyku znalazły się bilety kolejowe lub lotnicze, programy i gry komputerowe, dostęp do jakichś usług lub treści oraz muzyka i filmy. Sporadycznie nabywano tą drogą żywność i leki.

  1. proc. internautów korzysta z internetowych banków. Korzystaniu z bankowości elektronicznej sprzyja lepsze wykształcenie, natomiast rzadziej jej użytkownikami są najmłodsi badani.

Stosunkowo mało popularne jest korzystanie z treści dostępnych w sieci za opłatą. Deklaruje je, co ósmy użytkownik internetu (1. proc.) - nieco większa grupa niż w ostatnich dwóch latach. Kupowanie tego rodzaju usług najczęściej deklarują najmłodsi internauci (17 proc.). Jedna trzecia użytkowników (56 proc.) czyta online prasę, a 30 proc. - blogi. Sześciu na dziesięciu internautów (60 proc.) ma konto przynajmniej w jednym portalu społecznościowym. Z kolei zawarcie znajomości online deklaruje, co czwarty internauta (23 proc.). Z poznaną w sieci osobą spotkał się osobiście co szósty użytkownik sieci (16 proc.).

Badanie przeprowadzono w dniach 9-1. maja 2013 roku na liczącej 1101 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)