Cała władza w ręce... artystów

Cała władza w ręce... artystów

Cała władza w ręce... artystów
Źródło zdjęć: © FAC
06.10.2008 12:00, aktualizacja: 06.10.2008 12:35

Grupa brytyjskich gwiazd muzyki sformowała stowarzyszenie o nazwie Featured Artists' Coalition, którego celem ma być lobbowanie na rzecz zwiększenia zakresu uprawnień twórców do swoich dzieł. FAC chce, aby muzycy zachowali autorskie prawa majątkowe do swoich utworów i uzyskali prawo do decydowania o sposobie ich rozpowszechniania. Grupa opowiada się również za zwiększeniem zysków przypadających w udziale artystom ze sprzedaży muzyki.

W działalność Featured Artists' Coalition zaangażowały się takie sławy jak Bryan Ferry, David Gilmour, Iron Maiden, Kate Nash, Radiohead i Robbie Williams. Muzycy ci chcieliby zachować majątkowe prawa autorskie do swojej twórczości, którą mogliby "wypożyczać" koncernom płytowym. Koalicja domaga się również konsultowania z twórcami sposobów wykorzystania ich dokonań, sprzedaży oraz podziału zysków. "Firmy nagraniowe oraz koncerny IT zawierają porozumienia dotyczące nowych metod dystrybucji. Artyści nie są stroną w tych negocjacjach a ich interesy są pomijane. Twórcy powinni otrzymać sprawiedliwą rekompensatę w ramach udziału w tego typu przedsięwzięciach" - czytamy na stronie Koalicji.

Obraz
© Fragment strony stowarzyszenia (fot. FAC)

Obecnie z chwilą podpisania kontraktu prawa majątkowe przechodzą na wytwórnię, która czerpie zyski z dystrybucji muzyki, zaś artyście wypłacane są tzw. tantiemy, czyli umowne opłaty licencyjne za korzystanie z utworów. W ciągu ostatniego roku niektórzy artyści (m.in. Radiohead, Nine Inch Nails i Marillion) zdecydowali się na wypróbowanie nowego modelu dystrybucji własnej twórczości - wykorzystując do tego Internet i komunikując się z odbiorcami bez udziału pośrednika, czyli wytwórni fonograficznej. Inny, coraz częstszy trend, to odchodzenie muzyków od wielkich wytwórni fonograficznych i zakładanie własnych.

Przedstawiciele związku BPI (British Phonographic Industry) wyrazili gotowość współpracy z FAC. Serwis BBC cytuje słowa rzecznika tej organizacji: "Brytyjska branża muzyczna to złożona społeczność, łącząca wykonawców, autorów piosenek, promotorów, menedżerów, agentów, wytwórnie fonograficzne, wydawców, dystrybutorów, producentów i sprzedawców. Żaden z tych elementów nie może funkcjonować bez pozostałych. To jest biznes będący pod ogromną zewnętrzną presją, więc zjednoczeni jesteśmy silniejsi. Twórcy, czyli artyści, muzycy sesyjni i autorzy są najważniejszą częścią tego biznesu i oczekujemy, że w przyszłości nawiążemy bliską współpracę z FAC".

Więcej informacji: Featured Artists' Coalition

Źródło artykułu:PC World Komputer
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)