Trwa ładowanie...
d1ey60n
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Buty z GPS-em dla chorych na alzheimera

Jeszcze w tym miesiącu na amerykański rynek mają trafić buty z odbiornikiem GPS, pozwalające odnaleźć zbłąkane osoby z chorobą Alzheimera
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Buty z GPS-em dla chorych na alzheimera
(zdjęcie producenta)
d1ey60n

Plan wypuszczenia na rynek takich butów ogłoszono dwa lata temu - pierwotnie miały być przeznaczone dla dzieci i biegaczy długodystansowych. Według danych producenta miniaturowego GPS-u, firmy GTX Corp, pierwszych 300. par zostało już wysłanych do firmy obuwniczej Aetrex Worldwide. Przewidywana cena to 300 dolarów amerykańskich.

Nabywca butów będzie mógł aktywować usługę monitorowania ich lokalizacji. Profesor Andrew Carle z George Mason University College of Health and Human Services (USA), który był doradcą podczas realizacji projektu (to on właśnie podsunął wynalazcom pomysł wykorzystania butów u osób z demencją) uważa, że tego rodzaju buty mogą uratować życie wielu starszych osób oraz pozwolą uniknąć licznych kosztownych i kłopotliwych incydentów.

Szczególnie dotyczy to osób w najwcześniejszych stadiach choroby Alzheimera, które mieszkają samodzielnie, ale podczas zwykłego spaceru mogą zabłądzić na wiele dni.

d1ey60n

Obecnie w USA żyje ponad pięć milionów osób z chorobą Alzheimera. W najbliższych latach z powodu starzenia się społeczeństwa ich liczba może wzrosnąć nawet czterokrotnie. Do 6. proc. chorych może zabłądzić, a tym, którzy nie zostaną odnalezieni w ciągu 24 godzin, zagrażają śmiertelnie niebezpieczne urazy i odwodnienie. Koszty związane z demencją oblicza się w skali świata na 604 mld dol. rocznie.

Wprawdzie oprócz butów istnieją już wisiorki czy bransolety z GPS-em, jednak seniorzy zwykle nie chcą ich nosić - w chorobie Alzheimera pacjenci zwykle wyrzucają przedmioty, do których nie są przyzwyczajeni. Buty są lepiej tolerowane, ponieważ na pozór nie różnią się od zwykłych - cała aparatura ukryta jest w obcasie.

Opiekunowie osoby z demencją mogą wyznaczyć granice "dozwolonego" obszaru - wyjście poza oznaczony teren uaktywnia alarm.

d1ey60n

Podziel się opinią

Share

Bądź z nami na bieżąco


d1ey60n

d1ey60n