Trwa ładowanie...

Brytyjski okręt już w Polsce. W naszym kraju takiej broni jeszcze nie było

Do portu w Gdyni już wpłynął okręt Królewskiej Marynarki Wojennej HMS Westminster. Pierwszy raz w Polsce z bliska zobaczyć można system rakietowy MBDA Sea Ceptor.
Share
System rakietowy MBDA po raz pierwszy w Polsce
System rakietowy MBDA po raz pierwszy w PolsceŹródło: Materiały prasowe
dxoggt3

Przybycie do Polski HMS Westminster już zapowiadaliśmy. Warto jednak wizycie przyjrzeć się bliżej, bo po raz pierwszy w naszym kraju zacumował okręt wyposażony w system rakietowy MBDA Sea Ceptor, zapewniający kluczowe zdolności NATO.

- Zastosowanie wspólnego pocisku CAMM i jednego kanistra wyrzutni, daje niepowtarzalne jak dotąd możliwości w środowisku lądowym i morskim. Jako że CAMM nie oddziałuje na okręt-nosiciela i może współpracować z istniejącymi radarami, umożliwia modernizację uzbrojenia przy minimalnej ingerencji w strukturę użytkowanych okrętów, czego już dowiedziono w przypadku HMS Westminster. Z kolei nasza kompleksowa oferta dla wojsk lądowych także opiera się na pociskach CAMM, spełniających wymogi polskiego programu obrony powietrznej Narew. Jesteśmy pewni, że gwarantuje ona Polsce najlepsze, suwerenne zdolności wojskowe i przemysłowe - stwierdził Adrian Monks, dyrektor ds. Sprzedaży i Rozwoju Działalności na Polskę MBDA Missile Systems.

Czytaj też: Marynarka Wojenna RP i Flota Bałtycka Rosji. Porównanie sił

dxoggt3

Sea Ceptor to najnowszej generacji system obrony przeciwlotniczej dla marynarki wojennej. Zapewnia ochronę swojej platformy i eskortowanych okrętów o zasięgu ponad 25 km. W Polsce prezentowany jest po raz pierwszy. Z kolei CAMM (Common Anti-air Modular Missile) jest pociskiem obrony przeciwlotniczej najnowszej generacji. Jego waga to 99 kg, a długość 3,2 m. Pocisk osiąga nadźwiękową prędkość.

Okręt HMS Westminster będzie w Gdyni do 4 grudnia. Ci, którym bliżej do Szczecina, w weekend mogą podziwiać takie jednostki jak belgijski BNS Godetia oraz niszczyciele min: litewski LNS Kursis, łotewski LVNS Rusins, holenderski HNLMS Makkum oraz niemiecki FGS Homburg. Chętni obejrzą je 1 i 2 grudnia, od 13:00 do 16:00.

dxoggt3

Podziel się opinią

Share
dxoggt3
dxoggt3
Więcej tematów