Trwa ładowanie...
d1dod44

Boston. Algorytm zaoszczędził 5 mln dolarów zmieniając trasy autobusów szkolnych

Włodarze amerykańskiego miasta Boston zaprzęgli do pracy algorytm. Miał on zoptymalizować trasę autobusów szkolnych, tak aby zaoszczędzić na czasie, paliwie i pieniądzach. Udało się. Oszczędności wyniosły 5 mln dolarów.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Za wyznaczanie tras szkolnych autobusów w Bostonie odpowiada program komputerowy
Za wyznaczanie tras szkolnych autobusów w Bostonie odpowiada program komputerowy (Getty Images)
d1dod44

W 2017 Boston Public Schools, organ nadzorujący szkoły publiczne, ogłosił konkurs - The PBS Transportation Challenge. Jego celem było znalezienie sposobu na obniżenie kosztów działalności szkolnych autobusów, które rocznie pochłaniały 120 mln dolarów.

W konkursie zwyciężył zespół Quantum Team z uniwersytetu MIT (to jedna z najlepszych na świecie szkół technologicznych). Zespół opracował algorytm, który wytycza najbardziej opłacalne trasy dla 650 szkolnych autobusów w Bostonie.

Czytaj też: Gigantyczna planeta o masie trzech Jowiszy. Porusza się po samobójczej orbicie

Program pobiera informacje o korkach z map Google, łączy je z informacjami o tym, gdzie są uczniowie i do jakich szkół muszą dojechać. Na podstawie tych informacji algorytm wybiera najlepszą trasę

d1dod44

Na skutek zastosowania algorytmu rocznie zaoszczędzono 5 mld dolarów, 50 nieużywanych połączeń zostało zlikwidowanych, a liczba pustych przebiegów autobusów spadła.

Czytaj też: Twarz starożytnego przodka ujawniona. Żył 3,8 mln lat temu

Bostońskie autobusy szkolne przejechały 1,6 mln kilometrów mniej i ograniczyły emisję CO2 o 9 tys. kg dziennie. Algorytm wykonuje skuteczniej pracę, którą wcześniej robiło kilkanaście osób. Robi to też szybciej, to co ludziom zajmowało w kilka dni program kończy w 30 minut.

Źródło: World Economic Forum

d1dod44

Podziel się opinią

Share
d1dod44
d1dod44
Więcej tematów