Trwa ładowanie...
d2jhx8c

Nie otwieraj tego maila. Oszuści rozsyłają niebezpieczny spam

"Bon za zakupy do Rossmanna czeka na odbiór" - tytuł maila brzmi kusząco prawda? Niestety to bardzo niebezpieczna próba oszustwa. Nie jest to nowe oszustwo, ale internauci alarmują o kolejnej, wzmożonej fali aktywności spamerów.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Oszuści szukają naiwnych Polaków
Oszuści szukają naiwnych Polaków (Materiały prasowe)
d2jhx8c

Oszuści mają przeróżne sprytne sposoby na przekazanie nam swojego groźnego oprogramowania. Jednym z nich jest podszywanie się pod znaną sieć drogerii Rossmann. Maile nie mają nic wspólnego z firmą, ale ich szata graficzna i treść może być bardzo myląca.

Po otworzeniu maila oczom odbiorcy pokazuje się ogromny napis "Odbierz bon upominkowy 500 zł na zakupy w drogerii Rossmann". Poniżej informacja, sugerująca, że wystarczy podać swój adres a kurier DHL przywiezie nam bon. "Brzmi jak świetna oferta, wystarczy tylko kliknąć" - jeśli tak pomyślicie, oszuści już was mają.

Nigdy nie ma pewności, co czeka "po drugiej stronie". Możemy przejść do strony, która wymusi na nas logowanie do bankowości, a w efekcie stracimy dane logowania. Witryna może pobrać także złośliwe oprogramowanie, które po cichu wykradnie nasze hasła.

d2jhx8c

Jeszcze kilka miesięcy temu oszustwo polegało tylko na wyłudzeniu danych. Dzisiaj może mieć już znacznie większą skalę, więc lepiej uważać.

Ze statystyk CERT Orange wynika, że przeszło sto tysięcy klientów tego operatora kliknęło w podany link. W jednym tygodniu. Dorzućmy do tego użytkowników innych sieci i może zebrać się spora liczba oszukanych. Nagrody nie będzie, za to telefony z ofertami nie dadzą spokoju.

Jak więc sobie z tym radzić?

Brzmi brutalnie, ale niestety najlepszym sposobem obrony przed internetowymi oszustwami jest... zdrowy rozsądek. Większość fałszywych maili brzmi nieprawdopodobnie. Ich tytuły i adresy są często bardzo podobne do rzeczywistych maili. Najlepiej po prostu pamiętać, aby trzymać dystans i nie otwierać tego typu wiadomości.

d2jhx8c

Kilka miesięcy temu na swojej stronie internetowej Rossmann przypominał, aby zachować ostrożność: "UWAGA! Przypominamy, że wszystkie organizowane przez nas konkursy i promocje prezentowane są tylko i wyłącznie w gazetkach promocyjnych, magazynie „Skarb”, aplikacji Rossmann PL, na portalu www.rossmann.pl, a także na oficjalnych profilach Rossmanna w mediach społecznościowych oznaczonych jako konta zweryfikowane. Udział w naszych akcjach i konkursach NIGDY nie wiąże się z jakimikolwiek dodatkowymi kosztami. Informacje o akcji rozdawania kart podarunkowych lub konkursy z koniecznością wysyłania płatnych SMS w grupach lub profilach podszywających się pod drogerie Rossmann są próbą oszustwa. Podejmujemy kroki, aby tego typu fałszywe informacje zostały zablokowane, tymczasem bardzo prosimy Państwa o ostrożność."

Zobacz też: Rossmann: perfumy, papier toaletowy i… smartfon Xiaomi. Chiński gigant wkroczy do drogerii

Podziel się opinią

Share

Bądź z nami na bieżąco


d2jhx8c

d2jhx8c
d2jhx8c