Boisz się dentysty? Prosty sposób na pozbycie się bólu i strachu

Boisz się dentysty? Prosty sposób na pozbycie się bólu i strachu29.07.2014 10:31
Boisz się dentysty? Prosty sposób na pozbycie się bólu i strachu
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe

Ponad połowa Polaków panicznie boi się dentysty. Źródłem strachu są złe doświadczenia z przeszłości i widmo bólu. Teraz nad tym można zapanować. W katowickiej klinice stomatologicznej pacjenci podczas zabiegu mogą wcisnąć specjalny guzik tzw. panic button wstrzymując pracę wiertła.

Wyłączysz wiertło guzikiem

Jeśli podczas borowania wystraszymy się pracy wiertła będziemy mogli je sami wyłączyć W jednej z katowickich klinik stomatologicznych testowany jest Dental Button - urządzenie, które umożliwia pacjentowi samodzielne zatrzymanie pracy wiertła np. w momencie silnego stresu lub bólu. Jedyne, co trzeba zrobić w tej sytuacji to nacisnąć guzik, który przez cały zabieg trzymamy w ręce.

- Wielu pacjentów w fotelu przeżywa niewyobrażalny stres, który można porównać z lękiem wysokości lub lękiem przed pająkami. Towarzyszą mu szybkie bicie serca, skurcze mięśni, problemy z oddychaniem, a nawet halucynacje. Z panic buttonem w ręce pacjent jest w stanie samodzielnie kontrolować zabieg i jeśli poczuje, że stres jest zbyt silny, przerwać go –. wyjaśnia lek. stom. Wojciech Fąferko z Dentim Clinic.

Z takiego rozwiązania korzystają już m.in. gabinety w Nowym Jorku, Detroit i Los Angeles. Katowicki Dental Button jest pierwszym tego typu rozwiązaniem w Polsce. Nagłe naciśnięcie guzika przez pacjenta w trakcie zabiegu zatrzymuje pracę m.in. wiertła lub skalera ultradźwiękowego, który usuwa kamień nazębny.

Psychologia prostego guzika

Takie rozwiązanie daje pacjentom kontrolę nad zabiegiem, ale także nad samym lekarzem, postrzeganym często jako źródło bólu. Zdaniem twórców urządzenia fakt ten sprawia, że lęk pacjentów zostaje zredukowany nawet o 50-8. proc.

- Guzik spełnia rolę czysto psychologiczną i wbrew pozorom pacjenci rzadko go naciskają, nawet ci cierpiący na dentofobię, czyli skrajny lęk przed dentystą. Daje on jednak poczucie kontroli i władzy nad tym, co robi dentysta z naszymi zębami. Pacjent wie, że może sam, w każdej chwili i bez tłumaczenia się przerwać zabieg, a tym samym oszczędzić sobie dalszego stresu i bólu – wyjaśnia dr Fąferko.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)