Trwa ładowanie...
dpnu9zz

Bill Gates: grozi nam akt terroryzmu na niespotykaną skalę, a my jesteśmy nieprzygotowani

Najbogatszy człowiek świata, w wypowiedzi dla Business Insidera ocenił, że największym zagrożeniem ludzkości jest obecnie światowa epidemia. Bill Gates dodał też, że jest wielce prawdopodobne, że następny śmiertelny wirus może zostać stworzony syntetycznie i być wykorzystany w akcie terroryzmu.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wirus ebola
Wirus ebola (AFP)
dpnu9zz

Bill Gates rysuje wyjątkowo czarny scenariusz, przytacza opinię epidemiologów wg, których do następnej pandemii może dojść w ciągu 10-15 lat. Szybko rozprzestrzeniający się w powietrzu patogen (niezależnie od tego czy powstanie naturalnie czy stworzy go ręka człowieka) będzie mógł zabić 30 mln ludzi w ciągu roku. Gates dodaje, że wybuchowi pandemii sprzyjają liczne strefy wojenne i regiony o wyjątkowo niskim poziomie higieny, takie jak Sierra Leone, Liberia czy Róg Afryki.

Bill Gates, miliarder, współtwórca Microsoft East News
Bill Gates, miliarder, współtwórca Microsoft (East News, Fot: China Photo Press)

Zdaniem Gatesa w walce z potencjalnym zagrożeniem kluczowa jest globalna współpraca. Potrzebne są organizacje, które będą mogły monitorować regiony, które mogą stać się ogniskami chorób i koordynowac działania gdy dojdzie już do wybuchu epidemii. Miliarder sugeruje podjęcie prac na rzecz podniesienia poziomu podstawowej opieki zdrowotnej w najbardziej newralgicznych krajach oraz umożliwienie przepływu informacji o chorobach.

dpnu9zz

Założyciel Microsoftu mówi, że do walki z epidemią należy przygotować się jak do wojny. Trzeba zrozumieć jak rozprzestrzenia się choroba, a także jak zachowują się społeczeństwa nią dotknięte. Wg Gatesa potrzebne są specjalne zespoły medyczne, które będą mogły szybko reagować na pojawiające się zagrożenia, kontrolować rozprzestrzenianie się wirusów i koordynować działania zabezpieczające obszary dotknięte chorobą.

Bill Gates uważa, że we wspieranie biednych krajów powinny zaangażować się kraje bogate, chociażby dlatego, że długofalowo jest to po prostu tańsze. Szacowane wydatki na środki prewencyjne na świecie to 3,4 mld dolarów rocznie, a straty, które może wywołać pandemia mogą sięgnąć nawet 580 mld dolarów w skali roku.

dpnu9zz

Podziel się opinią

Share
dpnu9zz
dpnu9zz
Więcej tematów