Trwa ładowanie...
dinkl6f

Bicie serca zabezpieczy dane

Powstał nowy mechanizm zabezpieczenia danych za pomocą zapisu EKG użytkownika.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Bicie serca zabezpieczy dane
(SXC.hu)
dinkl6f

Zespół uczonych z Tajwanu pod kierownictwem prof. Chun-Liang Lina z National Chung Hsing University w Taichungu opracował nowy mechanizm zabezpieczania danych i szyfrowania.

Podstawą jest elektroniczny zapis rytmu serca pochodzący z EKG użytkownika. W systemie zaproponowanym przez prof.Lin, zapis EKG pobierany jest z palca użytkownika, poprzez specjalny czytnik, umieszczony na komputerze lub notebooku. Na tej podstawie generowany jest klucz prywatny, stanowiący podstawę systemu szyfrowania danych opartego na matematycznej teorii chaosu. W rozwiązaniu tym drobne zmiany wprowadzone według matematycznego algorytmu z zastosowaniem zapisu z EKG wiodą do wielkich zmian w danych wyjściowych, szyfrując je w ten sposób.

Klucz jest tworzony jednokrotnie i przechowywany, gdyż tylko na jego podstawie można dokonywać odszyfrowania dysku. Według prof. Lin. Przy zastosowaniu tej metody można stworzyć mechanizm bezpiecznych zewnętrznych dysków twardych, na których poufne dane mogą być szyfrowane poprzez pobieranie zapisu EKG z palców użytkownika, poprzez czytnik wbudowany w taki dysk i oprogramowanie do szyfrowania czasie rzeczywistym. Odszyfrowanie następowałoby wtedy poprzez powtórne pobranie zapisu.

Zobacz, jak zabezpieczyć komputer przed wirusami!

dinkl6f

Podziel się opinią

Share
dinkl6f
dinkl6f
Więcej tematów