Bezwarunkowy dochód podstawowy poprawił zadowolenie z życia Finów

Bezwarunkowy dochód podstawowy poprawił zadowolenie z życia Finów

Bezwarunkowy dochód podstawowy poprawił zadowolenie z życia Finów
Źródło zdjęć: © Getty Images
13.05.2020 12:13

Pierwszy w Europie krajowy eksperyment wprowadzający bezwarunkowy dochód podstawowy nie osiągnął znacznego efektu zachęcenia ludzi do podejmowania pracy, ale za to wyraźnie poprawił ich psychiczne samopoczucie, pewność i zadowolenie z życia.

Dwuletni fiński program, realizowany w latach 2017 i 2018 polegał na wypłacaniu dwóm tysiącom losowo wybranym bezrobotnym w całym kraju regularny miesięczny dochód w wysokości 560 euro (ok. 2556 zł), bez obowiązku szukania pracy i bez obniżania wynagrodzenia, jeśli jednak je podejmą.

Badacze z Uniwersytetu w Helsinkach doszli do wniosku, że "ludzie otrzymujący dochód podstawowy doświadczali mniejszego napięcia psychicznego niż grupa kontrolna". Byli oni bardziej zadowoleni ze swojego życia, doświadczali mniej stresu, depresji, smutku i samotności.

Pandemia koronawirusa zmusza do szukania rozwiązań

Do rozważania wprowadzenia programu dochodu podstawowego skłaniają skutki gospodarcze kryzysu związanego z pandemią, z których jednym jest gwałtownie rosnące bezrobocie na całym świecie. Do sprawy odniósł się np. papież Franciszek zasugerował w swoim przemówieniu Wielkanocnym, że "może to być czas na rozważenie bezwarunkowego dochodu podstawowego".

Także rząd Hiszpanii ogłosił w ostatnim miesiącu, że zamierza wprowadzić dochód podstawowy "najszybciej, jak się tylko da". Miałby on obejmować jak na razie około milion najbiedniejszych gospodarstw domowych.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)