Bezpieczne hasła - tak je stworzysz. Poradnik

Bezpieczne hasła - tak je stworzysz. Poradnik13.08.2014 12:09
Bezpieczne hasła - tak je stworzysz. Poradnik
Źródło zdjęć: © Kaspersky Lab

Internet jest obecnie wykorzystywany w szerokim spektrum aktywności, łącznie z bankowością, zakupami, wyszukiwaniem informacji, a także do nawiązywania i podtrzymywania znajomości. Większość serwisów online wymaga logowania, a do tego potrzebne są hasła. Wraz z ekspertami z Kaspersky Lab radzimy, jak zadbać o to, by były wystarczająco silne, i jak można je bezpiecznie przechowywać.

W ciągu ostatnich kilku lat nastąpił gwałtowny wzrost popularności portali społecznościowych, takich jak Facebook, Twitter itp., których użytkownicy mogą dzielić się wszelkimi informacjami, nawet tymi najbardziej poufnymi. Niestety, im więcej osobistych informacji znajduje się w Sieci, tym łatwiej o kradzież tożsamości. Dochodzi do niej, gdy cyberprzestępca ukradnie dane osobowe, co pozwala mu realizować szereg szkodliwych działań w imieniu oryginalnego właściciela danego konta. Korzystając ze skradzionych informacji, atakujący może np. otworzyć konto bankowe, uzyskać kartę kredytową lub ubiegać się o paszport. Cyberprzestępca może także po prostu ukraść pieniądze bezpośrednio z konta bankowego ofiary.

Ponieważ hasła chronią nasze najcenniejsze dane, musimy sobie zdawać sprawę z tego, jak ważne są te ciągi znaków. Powinniśmy tworzyć je z rozwagą i korzystać przy tym z najlepszych standardów. To samo dotyczy przechowywania haseł.

Jak stworzyć silne hasło

• Twórz hasła, które możesz łatwo zapamiętać –. dzięki temu nie będziesz musiał zapisywać ich na kartce lub w pliku na dysku komputera (pamiętaj – taki plik może zostać ukradziony przez cyberprzestępców).

• Nie twórz haseł, które są oczywiste i można je z łatwością odgadnąć, takich jak Twoje imię, kod pocztowy lub nazwa Twojej miejscowości, ulubiony zespół, imię psa, data urodzenia, numer PESEL (podawany na wielu dokumentach) itp.

• Nie używaj słów, które z łatwością można znaleźć w słowniku. Często dostęp do naszego konta uzyskiwany jest metodą słownikową, która polega na podstawianiu słów występujących w słownikach. Lepszym rozwiązaniem będzie zapisanie słowa od tyłu, lub z celowym błędem.

• Używaj kombinacji małych i wielkich liter, cyfr oraz znaków specjalnych (takich jak @, # czy $). Im więcej znaków specjalnych i kombinacji małych i wielkich liter, tym trudniej będzie złamać hasło.

• Nie stosuj recyklingu haseł –. nie używaj do poszczególnych serwisów takich fraz jak ‘hasło1’, ‘hasło2’, ‘hasło3’ itd. Cyberprzestępcy znają te metody i z pewnością wykorzystają je przeciwko tobie.

• Jeżeli jest to możliwe, używaj całych fraz zamiast pojedynczych słów

• Nigdy nie używaj tego samego hasła do kilku kont. Jeżeli cyberprzestępca wejdzie w posiadanie takiego hasła, automatycznie będzie miał możliwość włamania się do wszystkich zabezpieczonych nim zasobów online.

•. Tworząc swoje hasło bądź kreatywny. Jeżeli masz problem z zapamiętaniem hasła i posiłkujesz się własną datą urodzenia i np. imieniem psa to warto zapisać hasło w inny sposób. Zamiast „azor170490” stwórz hasło „@A17z04Or90!”

Jak bezpiecznie przechowywać hasła

• Nikomu nie zdradzaj swojego hasła. Jeżeli jakakolwiek organizacja kontaktuje się z Tobą i prosi o jego podanie, nawet przez telefon, nie rób tego. To samo dotyczy jakichkolwiek danych osobowych. Pamiętaj –. nigdy nie wiesz, kto jest po drugiej stronie ekranu lub linii telefonicznej.

• Jeżeli sklep lub jakikolwiek inny serwis online wysyła Ci e-maila z informacją o nowym haśle, natychmiast zaloguj się i zmień to hasło. Najprawdopodobniej ktoś wszedł w posiadanie Twoich danych logowania i próbuje przejąć kontrolę nad kontem.

• Upewnij się, że Twoje oprogramowanie antywirusowe blokuje próby przechwytywania lub kradzieży haseł.

• Jeżeli nie potrafisz zapamiętać wielu złożonych haseł, skorzystaj z menedżera haseł, który zrobi to za Ciebie i przechowa wszystkie informacje w sposób bezpieczny. Dodatkowo, menedżer haseł pozwoli na automatycznie generowanie silnych haseł i umożliwi automatyczne logowanie w serwisach online.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)