Bezpieczeństwo w szkole. O współczesnych zagrożeniach eksperci porozmawiają w Poznaniu

Bezpieczeństwo w szkole. O współczesnych zagrożeniach eksperci porozmawiają w Poznaniu

Bezpieczeństwo w szkole. O współczesnych zagrożeniach eksperci porozmawiają w Poznaniu
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com
Monika Rosmanowska
28.02.2019 07:38, aktualizacja: 28.02.2019 15:00

Kilkunastokrotnie większa liczba cudzoziemców w wielkopolskich szkołach i związane z tym wyzwania będą tematem III Ogólnopolskiego Kongresu Oświatowego w Poznaniu. Wydarzenie towarzyszy Targom Technologii i Wyposażenia dla Edukacji EDUTEC i zapowiada największe w Polsce Targi Edukacyjne.

Według danych Systemu Informacji Oświatowej we wrześniu 2018 roku do wszystkich typów szkół i przedszkoli w Wielkopolsce uczęszczało 3,2 tys. uczniów z zagranicy. Najwięcej obcokrajowców jest w przedszkolach i szkołach podstawowych. Szacuje się, że już w 600 placówkach w całym regionie dyrektorzy, nauczyciele, pedagodzy i psycholodzy pracują z dziećmi z zagranicy także podczas dodatkowych zajęć języka polskiego.

Od 2010 roku liczba uczniów pochodzących z innych krajów zwiększyła się trzynastokrotnie. Obecnie w Poznaniu funkcjonuje 220 szkół wielokulturowych, do których uczęszcza co najmniej jeden uczeń z doświadczeniem migracyjnym.

Wielokulturowa szkoła to dziś jedno z największych wyzwań stojących przed współczesną edukacją.

Jak uczyć w szkole tolerancji?

I dlatego tematem przewodnim tegorocznego kongresu, który odbywa się w Centrum Kongresowym Międzynarodowych Targów Poznańskich od 28 lutego do 1 marca, jest "Bezpieczna przystań w wielokulturowej szkole". Eksperci, w tym m.in. specjaliści nauczania języka polskiego jako obcego, będą mówić o szeroko rozumianym bezpieczeństwie: prawnym, edukacyjnym i psychicznym. Wśród poruszanych tematów znajdą się m.in. mowa nienawiści w języku polskim, integracyjny model nauczania języka polskiego jako drugiego czy rola nauczyciela języka polskiego jako obcego.

Dyrektorzy szkół, nauczyciele, a także przedstawiciele samorządów swoją wiedzę pogłębią podczas warsztatów. Uczestnicy dowiedzą się, jak przygotować uczniów na spotkanie z kolegą-cudzoziemcem, jak poprowadzić zajęcia wielokulturowe dla dzieci, jak formułować polecenia dla uczniów z ograniczoną znajomością języka polskiego czy jak uczyć w szkole tolerancji.

Organizatorem kongresu jest Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu.

Obraz
© MTP

Wyposażamy e-szkołę

Kongresowi towarzyszą Targi Technologii i Wyposażenia dla Edukacji EDUTEC. Na stoiskach wystawców będzie można zapoznać się z wyposażeniem przedszkolnych i szkolnych sal, w tym pracowni językowych, bibliotek, szatni, pomieszczeń gospodarczych, łazienek czy boisk i placów zabaw. Co roku zainteresowaniem cieszy się też najnowsza oferta zabawek i gier edukacyjnych, artykułów do zajęć plastycznych i ruchowych, sprzęt fitness i rehabilitacyjny. W nowoczesnej szkole nie może oczywiście zabraknąć nowych technologii: tablic interaktywnych, projektorów, komputerów i urządzeń mobilnych, e-dzienników, e-podręczników czy czytników e-booków.

Wstęp na targi jest bezpłatny. Więcej informacji na www.edutec.mtp.pl.

Na studia do Luksemburga

1 marca pod hasłem "Kierunek bezpieczeństwo" po raz 23. ruszą także największe w Polsce Targi Edukacyjne. W jednym miejscu zaprezentuje się blisko 170 placówek z kraju i zagranicy: publiczne i niepubliczne szkoły podstawowe, ponadpodstawowe, policealne, wyższe czy instytucje dydaktyczne. Na stoiskach będzie można skorzystać ze wskazówek przedstawicieli poradni psychologiczno-pedagogicznych oraz centrów szkolenia ustawicznego. Jak co roku na maturzystów czeka bogata oferta 35 szkół policealnych i wyższych z Polski i zagranicy, w tym z Niemiec, Danii, Wielkiej Brytanii czy Luksemburga. Dodatkowo Szkoła Aspirantów PSP w Poznaniu zaprezentuje ćwiczenia sprawnościowe, jakie są wymagane na egzaminie wstępnym do szkół pożarniczych.

Oddzielna przestrzeń będzie poświęcona wracającemu do łask szkolnictwu zawodowemu, a w alei zawodowców swoje umiejętności zaprezentują uczniowie szkół: budowlanych, gastronomicznych, odzieżowych, samochodowych, energetycznych, elektrycznych i komunikacji.

Targi Edukacyjne to także bogaty program 35 konferencji i bezpłatnych warsztatów, których tematem przewodnim będzie bezpieczeństwo. Eksperci sprawdzą, co młodzież robi w sieci i jakie zagrożenia na nią tam czyhają. A trening skuteczności osobistej dla uczniów poprowadzi trener Michał Michalski.

Targi potrwają do 3 marca. Wstęp wolny. Więcej informacji na edukacja.mtp.pl.

Obraz
© MTP

Enigma i tajemniczy manuskrypt

Będąc na początku marca w Poznaniu, nie można nie odwiedzić również Targów Książki. W programie nowości wydawnicze, spotkania autorskie, wystawy, a także panele w gronie specjalistów. Nowością jest Giełda Winylowa (2-3 marca) z szerokim asortymentem płyt winylowych i CD.

Wśród gości specjalnych są Filip Springer, Jakub Małecki czy Bartek Jędrzejak. Jednak prawdziwą gratką będzie spotkanie z sir Dermotem Turingiem, prawnikiem i ekonomistą, członkiem rady powierniczej fundacji i muzeum Bletchley Park, bratankiem Alana Turinga, genialnego brytyjskiego matematyka i ojca informatyki. Dermot Turing jest autorem książki "X,Y,Z. Prawdziwe historie złamania szyfru Enigmy", która jesienią pojawiła się na półkach w Wielkiej Brytanii. Spotkaniu będzie towarzyszyła wystawa "Enigma. Odszyfrować zwycięstwo", poświęcona osiągnięciom polskich matematyków w złamaniu jednej z najmocniej strzeżonych tajemnic III Rzeszy.

Hitem tegorocznych targów będzie również premiera faksymile manuskryptu Wojnicza. Po raz pierwszy w Polsce będzie można przyjrzeć się stronom nierozszyfrowanego rękopisu, który od 1921 roku rozpala wyobraźnię najtęższych umysłów akademickich na świecie.

Targi Książki to także wykłady i prelekcje, m.in. na temat tego, jak chronić twórczość i kulturę; o nowych książkach dziecięcych czy anglojęzycznej literaturze wizualnej.

Podczas targów zostaną wręczone nagrody: Pegazik dla twórców i promotorów czytelnictwa wśród dzieci oraz w konkursach edytorskich dla wydawców – w kategorii Najlepsza Książka Akademicka i Najlepsza Książka Popularnonaukowa oraz Nagroda Stowarzyszenia Wydawców Szkół Wyższych.

W tym roku w Poznaniu debiutuje Wielka Wymiana Książek "Z półki na półkę", organizowana przez lubimyczytac.pl. Można będzie upolować nowości wydawnicze.

Na targi warto przyjść z najmłodszymi. Organizatorzy zadbali o specjalną strefę dla dzieci do lat 4 i ich opiekunów. Odwiedzą ją Reksio, Elmer i Kicia Kocia. Tu także będzie można zobaczyć spektakle. Za atrakcje w strefie odpowiada Małgorzata Swędrowska, laureatka nagrody Pegazik z ubiegłego roku.

W tym samych czasie starszym dzieciom polecamy udział w I Amatorskim Turnieju Scrabble.

Wstęp na targi jest wolny. Więcej informacji na www.targiksiazki.pl.

Partnerem artykułu są Międzynarodowe Targi Poznańskie

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (50)