Bezkrzesłowe Krzesło to najnowocześniejsze krzesło świata

Bezkrzesłowe Krzesło to najnowocześniejsze krzesło świata
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe

02.09.2014 13:55, aktual.: 02.09.2014 16:18

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Miliony ludzi na całym świecie cierpi na problemy z mięśniami, stawami i kośćmi. Pracownicy fabryk, stojący godzinami przy liniach produkcyjnych, mogą o tym wiele powiedzieć. Aby jakoś temu zaradzić, szwajcarski startup Noonee opracował rozwiązanie nazwane Bezkrzesłowe Krzesło (Chairless Chair), czyli egzoszkielet pozwalający usiąść w dowolnym miejscu.

Kiedy jego użytkownik zapragnie odpocząć, najzwyczajniej w świecie wciska guzik i siada w dowolnie wybranej pozycji. Co ważne, urządzenie nie krępuje ruchów podczas chodzenia ani biegania. W krześle zastosowano specjalne amortyzatory, utrzymujące ciało użytkownika, żeby zmniejszyć obciążenie stawów i mięśni. Cała masa ciała zostaje przekierowana do podeszw butów, podłączonych do urządzenia tak, żeby nie dotykały bezpośrednio ziemi.

Twórca pomysłu, Keith Gunura, wpadł na niego 1. lat temu, podczas pracy w brytyjskiej fabryce opakowań. „Stanie przez długie godziny powoduje sporo problemów z dolnymi kończynami, a pracownicy mają mało przerw i rzadko mogą usiąść. Dlatego pomyślałem sobie, że najlepiej będzie przyczepić dyskretne krzesło do siebie” - wyjaśnia Gunura. „Wyobraźcie sobie, że macie coś takiego jadąc zatłoczonym pociągiem. (…) Ale myślimy też o ludziach za sklepową ladą, rolnikach zbierających owoce, a nawet chirurgach na sali operacyjnej. Krzesło byłoby niepraktyczne, ale Bezkrzesłowe Krzesło będzie dobrze pasować” - dodaje.
Prototyp nowoczesnego krzesła skonstruowano z włókna węglowego i aluminium. Waży ok. 2 kg, a zasila je 6-woltowa bateria, umożliwiająca 8 godzin pracy na jednym ładowaniu. W przyszłości Noonee zamierza stworzyć inteligentną wersję, która pojmie intencje użytkownika bez potrzeby wciskania przycisku.

„Wraz z komfortowymi warunkami pracy otrzymujemy zdrowego i zmotywowanego pracownika. Firmy będą odnosić korzyści, pomagając zdrowym pracownikom unikać chorób mięśni w miejscu pracy i ich szybszym powrocie do pracy po urazach”. - wyjaśnia Noonee w demonstracyjnym wideo, które możecie zobaczyć poniżej.

Krzesło przyszłości nie jest jeszcze dostępne w sprzedaży. Na początku czekają je testy przy liniach produkcyjnych BMW i Audi.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także