Beton, który sam się naprawia. Korzysta ze składnika ludzkiej krwi

Beton, który sam się naprawia. Korzysta ze składnika ludzkiej krwi

Beton, który sam się naprawia. Korzysta ze składnika ludzkiej krwi
Źródło zdjęć: © Getty Images | Oli Scarff
Adam Gaafar
17.06.2021 14:21

Naukowcy znaleźli sposób na uniknięcie wysokich kosztów naprawy materiału budowlanego. Wykorzystując enzym obecny w czerwonych krwinkach stworzyli beton, który sam się regeneruje w miejscach wystąpienia pęknięć.

Materiał został opracowany przez naukowców z amerykańskiego Worcester Polytechnic Institute. Jak przekonują, stworzony przez nich beton ma wytrzymałość czterokrotnie większą niż jego tradycyjny odpowiednik.

Materiał wykorzystuje enzym, który w kontakcie z atmosferycznym dwutlenkiem węgla tworzy kryształy węglanu wapnia, mające właściwości zbliżone do betonu. W ten sposób powstałe w strukturze pęknięcia są wypełniane automatycznie wytrzymałym materiałem.

Naukowcy wykorzystali enzym z grupy anhydraz węglanowych (CA), który odpowiada za szybki transport dwutlenku węgla do krwi. Dodany do cementu działa jak katalizator, który doprowadza do powstania wspomnianych kryształów węglanu wapnia. Milimetrowe pęknięcia są naprawiane w ciągu 24 godzin.

Samonaprawiający się beton

Zaangażowany w projekt prof. Nima Rahbar tłumaczy, że dzięki naprawie niewielkich pęknięć uda się uniknąć ich powiększenia. Tym samym zostaną wyeliminowane problemy związane z kosztownymi naprawami czy wymianą konstrukcji.

– Brzmi to jak science-fiction, ale jest to realne rozwiązanie poważnego problemu w branży budowlanej – mówi prof. Rahbar. Jak zaznacza, enzymy w ludzkim organizmie działają niezwykle szybko i dlatego mogą być skuteczne przy naprawie i wzmacnianiu betonu.

Według przewidywań naukowca, opracowany materiał może przedłużyć wytrzymałość konstrukcji z 20 do 80 lat. Dodaje, że można go również użyć do naprawy tradycyjnego betonu.

Wyniki badań zostały opublikowane na łamach Applied Materials Today.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (39)