Trwa ładowanie...
d4lya7b
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Będziemy chętniej kupować w sklepach internetowych

Dzięki ustawie konsumenckiej klienci będą chętniej kupować w
sklepach internetowych w całej UE - mówi PAP Elżbieta Seredyńska z Europejskiego Centrum
Konsumenckiego. Jej zdaniem zaufanie konsumentów do zakupów transgranicznych jest obecnie niewystarczające.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Będziemy chętniej kupować w sklepach internetowych
(Intel Free Press / Wikimedia Commons / CC)
d4lya7b

Jak podkreśliła Seredyńska, ustawa o prawach konsumenta oznacza ujednolicenie przepisów na terenie całej Unii Europejskiej. "W momencie robienia zakupów internetowych w sklepach niemieckich, hiszpańskich czy włoskich będziemy mieli tę samą podstawę prawną do dochodzenia roszczeń i domagania się swoich praw" - wyjaśniła.

"Pewność obrotu w tym zakresie będzie zdecydowanie większa, a zaufanie konsumentów do zakupów transgranicznych powinno wzrosnąć. Póki co jest ono niewystarczające" - zaznaczyła.

Ekspertka z Europejskiego Centrum Konsumenckiego oceniła, że Polacy preferują polskie sklepy internetowe. "Z pewną barierą wchodzimy na rynek europejski. Choć z punktu widzenia Europejskiego Centrum Konsumenckiego oceniamy, że to zainteresowanie jest" - podkreśliła.

d4lya7b

Jej zdaniem zyskiem dla konsumentów jest wydłużenie w ustawie - do 1. dni - terminu na odstąpienie od umowy. "W każdym kraju Unii Europejskiej będzie on jednakowy" - wskazała.

Odniosła się też do zapisów ustawy, zgodnie z którymi zostaną rozbudowane obowiązki informacyjne dla przedsiębiorców. "Konsumenci będą mieli pełniejszą informację na temat tego, z kim zawierają umowę, na jakich warunkach, jakie mają możliwości dochodzenia roszczeń i odstąpienia od umowy" - wyjaśniła.

Według Seredyńskiej ważna jest popularyzacja przepisów ustawy konsumenckiej. "Świadomość ich wśród konsumentów i przedsiębiorców oferujących usługi i towary na rynku wspólnotowym nie jest mała, ale wciąż niewystarczająca" - konkludowała.

Szukasz laptopa w atrakcyjnej cenie? Kliknij i wybierz najlepszą ofertę >>

d4lya7b

Podziel się opinią

Share

d4lya7b

d4lya7b