Bambusowe komputery Asusa

Bambusowe komputery Asusa

12.11.2008 10:30, aktual.: 12.11.2008 11:51

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

W ciągu ostatnich lat design przedmiotów użytkowych przechodzi
swój renesans. Użytkownicy zaczęli dużą uwagę przywiązywać do wyglądu
rzeczy, którymi się otaczają. Styliści zachłysnęli się egzotycznym
stylem. Nastała moda na inspiracje Afryką czy Dalekim Wschodem. Ducha
ZEN postanowiła oddać także firma ASUS, wprowadzając na rynek
nową Bambusową serię notebooków

Najnowsza seria notebooków firmy ASUS zaskoczy nawet największych znawców świata IT. ASUS znany z dbałości o wygląd swoich urządzeń i tym razem nie zawiedzie swoich użytkowników. Seria notebooków „U” olśniewała skórzanym wykończeniem i lakierem fortepianowym. Współpraca z Automobili Lamborghini zaowocowała powstaniem jedynej w swoim rodzaju rodziny żółtych notebooków dla fanów szybkich aut. Tym razem firma ASUS do wykończenia użyła naturalnego materiału, jakim jest drewno bambusowe. Seria Bamboo to innowacyjny pomysł reprezentujący ideę „Green ASUS”. Notebooki Bamboo to wyraz zaangażowania firmy w ochronę środowiska naturalnego.

Wykorzystane drewno bambusowe nie zostało polakierowane. Dzięki temu faktura drzewa będzie odczuwalna z każdym dotykiem., a korzystając z touchpada można poczuć pod palcami włókna prawdziwego bambusa. Indywidualność zapewnia subtelna kompozycja różnych odcieni drewna bambusowego. Selekcja składników współgra z cyklem życia rośliny: wybierane są dojrzałe 2-letnie brązowe bambusy. Są one hodowlane specjalnie dla potrzeb firmy ASUS. Naturalny materiał nie jest lakierowany, co minimalizuje obciążenia dla natury, w przeciwieństwie do metalu, który jest obrabiany przy pomocy paliwa.

Seria Bamboo reprezentuje nową politykę firmy ASUS dotyczącą oszczędności energii za pomocą wbudowanego Super Hybrid Engine. Każdy laptop został wyposażony w bardzo wydajny hybrydowy „silnik”. Automatycznie przydziela on moc do właśnie wykonywanych zadań. Dzięki temu czas pracy na baterii może być dłuższy nawet o 35% Super Hybrid Engine nie tylko oszczędza energię, ale także redukuje emisję dwutlenku węgla (CO2) do 12,3 kg na notebook. Według statystyk firmy ASUS, dzięki zastosowaniu Super Hybrid Engine, przy produkcji 6 milionów notebooków rocznie, emisja dwutlenku węgla zmniejszyła sie do 73,8 milionów kilogramów. A to pozwala na uratowanie 36 milionów drzew rocznie.

Obraz
© Asus Bamboo Series (fot. Asus)

ASUS Bamboo Series - specyfikacja produktowa
Procesor Intel® Core™2 Duo Procesor T9400/P8600/P8400
Mobile Intel® PM45 Express Chipset
Intel® WiMAX/WiFi Link 5100
Oproramowanie Genuine Windows Vista® Ultimate
Genuine Windows Vista® Business
Genuine Windows Vista® Home Premium
Genuine Windows Vista® Home Basic

Dysk Twardy 2.5" 9.5mm SATA 320/250/160GB
Hybrydowy z 256MB flash
Matryca / ekran
Karta graficzna NVIDIA® GeForce® 9300M GS External 256MB VRAM
Pamięć DDR2 800 MHz SDRAM, 2 x SODIMM z możliwością zwiększenia do 4GB SDRAM
Napęd optyczny DVD Super Multi Double Layer: Ultra Slim
Komunikacja 8 kard w 1: SD,MMC,MS,MS-Pro,xD, Smart Media, mini SD z adapterem, MS-Duo, MS-Pro Duo via adapter
Kamera 0.3 Mega Pixel
Bateria 3/6/9 ogniwowe: 2400/4800/7800 mAh,
Wymiary 30 x 22 x 2.53 - 3.16 cm (W x D x H)
Waga 1.57 kg, z 3 ogniwową baterią

Bambus to drewniejąca trawa wieloletnia z rodziny Poaceae. Jego pędy mają od 1mm do 30 cm średnicy w zależności od gatunku. Tych ostatnich jest około 1000. Bambus rośnie głównie w obszarach tropikalnych i subtropikalnych, najliczniej oczywiście w Azji wschodniej. Bambusy występują w Afryce subsacharyjskiej, Ameryce Południowej i Australii. Rośliny osiągają wysokość od kilku centymetrów do 40 m. Charakteryzują się niezwykle szybkim wzrostem, do 70-80 cm dziennie. Pojedyncza łodyga dzieli się na równe odcinki, z których wyrasta jeden liść i od jednego do kilkunastu odgałęzień.

Obecnie powszechnie bambusy uprawia się jako roślinę użytkową i ozdobną. Jest rośliną bardzo odporną na mrozy i zimozieloną. Kwitnie bardzo rzadko - niektóre gatunki raz na 100 lat. Kiedy jednak tak się dzieje, jest regułą, że roślina wkrótce obumrze. Niektóre gatunki bambusa, a dokładnie ich młode pędy, są jadalne. Robi się z nich zupy, sałatki i wiele innych rodzajów dań. Oprócz tego z bambusa można wykonać pałeczki, służące Azjatom za sztućce. Bambus jest niezwykle trwałym materiałem budowlanym. Nie gnije, co ma istotne znaczenie w wilgotnych klimatach tropikalnych. Nie jedzą go też termity. Z bambusa można np. wykonać naczynia, obuwie, przedmioty codziennego użytku, takie jak wędki czy fajki. Indianie Cofano (Ameryka Południowa) wykorzystują bambus do budowy mrówko-odpornych domów, a także do budowania różnego rodzaju broni czy narzędzi tortur. Indianie amazońscy puste segmenty bambusa używają do przechowywania zatrutych strzałek. Natomiast bambus wrzucony do ogniska pęka z głośnym trzaskiem, co
wykorzystuje się do odstraszania dzikich zwierząt.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)