Badanie krwi pozwoli przewidzieć, czy umrzesz w przeciągu 16 lat. Skuteczność ponad 80%

Badanie krwi pozwoli przewidzieć, czy umrzesz w przeciągu 16 lat. Skuteczność ponad 80%

Badanie krwi pozwoli przewidzieć, czy umrzesz w przeciągu 16 lat. Skuteczność ponad 80%
Źródło zdjęć: © 123RF
21.08.2019 08:37, aktualizacja: 21.08.2019 12:36

Naukowcy opracowali badanie krwi, które pozwoli przewidzieć szansę śmierci w ciągu najbliższych 16 lat. W tym celu przeanalizowali biomarkery u ponad 40 tys. osób.

Badacze z Instytutu Biologii Starzenia Maxa Plancka przeanalizowali krew 44 tys. osób w wieku od 18 do 109 lat. Udało im się odkryć 14 biomarkerów, które mogą wpływać na ryzyko śmierci. Wszystkie one są powiązane z odpornością, kontrolą glukozy czy stanami zapalnymi w organizmie.

Badanie biomarkerów wykazało z 83% dokładnością, czy ktoś umrze w ciągu następnych dwóch do szesnastu lat. Naukowcy mają nadzieję, że tego typu badania pozwolą lepiej ukierunkować leczenie pacjenta, np. pomagając określić czy osoba starsza jest dość silna by przejść bezpiecznie operację.

Jak z badania krwi przewidzieć, czy ktoś umrze?

W badaniach wzięło udział 44 tys. osób w różnych wieku. Okresy kontrolne wahały się do 2 do 16 lat, a w ciągu trwania testów zmarło 5512 uczestników.

To pozwoliło ustalić "biomarkery metaboliczne", które wpływały na dłuższe życie pozostałych uczestników. Zidentyfikowano 14 markerów, które znaleziono zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet w każdym wieku.

Aby ocenić jego skuteczność, naukowcy najpierw ocenili ryzyko śmierci uczestników na podstawie "konwencjonalnych czynników", które obejmowały: BMI, ciśnienie krwi, cholesterol, spożywanie alkoholu i palenie, a także wszelkie diagnozy raka lub choroby serca. Następnie ocenie zostały poddane wyszczególnione biomarkery.

W okresie trwania testu, badania biomarkerów pozwoliły przewidzieć ryzyko śmierci uczestników badania z 83-procentową skutecznością. W przypadku "konwencjonalnych testów" skuteczność wynosiła 79%.

Na razie metodologia nie jest jeszcze wdrożona w konwencjonalnym badaniu krwi. Aby mogło do tego dojść potrzeba więcej testów.

Źródło: dailymail

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (37)