"Babcie i dzieci razem w sieci"

"Babcie i dzieci razem w sieci"
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

23.06.2011 13:00

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Projekt szkoleń komputerowych dla seniorów "Babcie i dzieci razem w sieci"
zainaugurowano w środę w Węgorzewie. Pełnomocnik premiera ds. walki z wykluczeniem społecznym Bartosz Arłukowicz zaapelował do samorządów i organizacji pozarządowych o włączanie się do projektu.

"Chcemy, żeby seniorzy aktywnie spędzali czas, aby byli w grupie ludzi aktywnych" - powiedział Arłukowicz. Zorganizował on wideokonferencję z seniorami z Węgorzyna, gdzie otwarto salę komputerową dla seniorów. "Mamy nadzieję, że będzie tych miejscowości więcej. Zapraszamy gminy, które chcą włączyć się w projekty aktywizacji ludzi starszych, niepełnosprawnych, które chcą pomagać ludziom starszym" - dodał.

Obraz
© (fot. Jupiterimages)

Arłukowicz zapowiedział, że od 1 września ma rozpocząć się proces aktywizacji kulturalnej seniorów. W jeden czwartek miesiąca teatry i inne instytucje kultury mają być dla nich dostępne za symboliczną złotówkę.

Dla niepełnosprawnych Arłukowicz zamierza stworzyć specjalny internetowy portal aktywizacyjny m.in. z praktycznymi informacjami dotyczącymi np. lokalizacji zakładów fryzjerskich, sklepów - przystosowanych dla osób poruszających się na wózkach. Na portalu mają bezpłatnie reklamować się instytucje, które pomagają niepełnosprawnym. Ponadto, minister chce stworzyć wolontariat niepełnosprawnych - ta inicjatywa ma być skierowana do młodych ludzi.

Arłukowicz wcześniej mówił, że zależy mu też na usamodzielnieniu młodzieży opuszczającej domy dziecka. W tym celu będzie prowadzony program staży i praktyk. Minister zapowiedział także nowy projekt stypendialny.

Arłukowicz poinformował także, że w uzgodnieniu z ministrem zdrowia Ewą Kopacz przygotował projekt ustawy, który ma spowodować, że w szkołach będą zatrudniane pielęgniarki. Środki na ten cel mają pochodzić od samorządów. 2. czerwca rozpoczną się konsultacje w tej sprawie. Propozycja zostanie zgłoszona jako projekt poselski.

Minister zapowiedział również, że w najbliższym czasie do najuboższych uczniów trafi 30 tys. podręczników. Arłukowicz chce utworzyć w 20 szkołach pracownie multimedialne.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)