Trwa ładowanie...
d2g2jt7

Autyzmu nie powodują szczepionki. Jest ostateczny dowód

Zgodnie z wiedzą medyczną nigdy nie było wątpliwości, że szczepionki nie powodują autyzmu. Teraz jednak pojawił się ostateczny dowód, bo naukowcom udało się odwzorować moment powstawania wadliwych neuronów, które odpowiadają za to schorzenie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Szczepionki błędnie są obwiniane za rozwój autyzmu u dzieci
Szczepionki błędnie są obwiniane za rozwój autyzmu u dzieci (Getty Images)
d2g2jt7

Autyzm nie jest klasyfikowany jako choroba, choć niektóre osoby nim dotknięte są niepełnosprawne, wymagają terapii i nieustannej pomocy. Autyzm jest zaburzeniem neurologicznym, wywołanym przez nieodpowiedni rozwój neuronów.

Przełomowe badanie nad rozwojem autyzmu

Międzynarodowy zespół naukowców dokonał przełomu w zrozumieniu, co dzieje się w mózgu człowieka dotkniętego autyzmem, jeszcze przed jego narodzinami i przed wykształceniem mózgu.

d2g2jt7

- Już wcześniejsze badania pokazały, że mózgi osób autystycznych różnią się od mózgów osób niedotkniętych tym schorzeniem - mówi dla WP Tech dr Dawid Ciemięga. - Najnowsze badanie nie tylko wyjaśniło, w jaki sposób formują się neurony w mózgach osób autystycznych, ale też udało się to przeprowadzić sztucznie ten proces. Dowodzi to tego, że autyzm pojawia się jeszcze, zanim uformuje się mózg płodu.

Zmusili komórki macierzyste do rozwoju

Naukowcy z takich uczelni jak Uniwersytet Cambridge, Uniwersytet Kalifornijski czy King's College z Londynu wykorzystali do badania komórki macierzyste osób autystycznych. W fazie płodowej przekształcają się one w inne, docelowe komórki, np. krwi, organów, kości lub właśnie mózgu.

d2g2jt7

- W badaniu pobrano komórki macierzyste od osób z autyzmem i odtworzono z nich proces rozwoju mózgu, takie komórki obecnie nauka jest w stanie uruchomić, czyli robią to, co robiły w życiu płodowym - tłumaczy dr Ciemięga. - Porównano dwa procesy, u osób z autyzmem i bez. Tym sposobem uzyskano obraz pokazujący, jak neurony u osób autystycznych inaczej się rozwijają, fachowo mówiąc – wykazano różnicę w neurogenezie.

Niestety aż tak dokładne zrozumienie, a nawet zaobserwowanie problemu nie pomoże w leczeniu osób z autyzmem. Jak mówi dr Ciemięga, raz rozwinięty mózg nie podlega znacznym zmianom w późniejszych etapach życia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2g2jt7

Podziel się opinią

Share
d2g2jt7
d2g2jt7
Więcej tematów