Trwa ładowanie...
d3tvs37

Auto rozgrzane jak piec. A ile stopni mają ławki i place zabaw? Sprawdziliśmy

Potężna fala gorąca nie daje za wygraną. Ale upał to nie tylko problem dla naszego samopoczucia i ciała. Do niebotycznej temperatury nagrzewają się też przedmioty codziennego użytku. Czego lepiej nie dotykać w upalne dni? Wyszedłem na miasto z pirometrem (urządzeniem do bezdotykowego pomiaru temperatury) i sprawdziłem.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Pirometr to przyrząd służący do bezdotykowego pomiaru temperatury
Pirometr to przyrząd służący do bezdotykowego pomiaru temperatury (WP)
d3tvs37

Jest upalne, letnie południe. Siadasz na ławce w parku. Temperatura powietrza w słońcu wynosi 35 st. Celsjusza. Dużo - ale ławka jest wyraźnie gorętsza. Dlaczego?

To dlatego, że większość materiałów promieniowania cieplnego nie odbija, lecz je pochłania i akumuluje. Mówiąc obrazowo, użyta w przykładzie ławka magazynuje energię cieplną, a następnie sama wydziela ją ze zwiększoną mocą.

  WP.PL
(WP.PL)

Drewnina ławka rozgrzała się do ponad 63 stopni. To naprawdę dużo!

d3tvs37

Fizyka działa tak samo w przypadku wszystkich innych przedmiotów: poręczy, koszy na śmieci, sprzętów na placach zabaw, betonu i asfaltu, karoserii samochodów itd.

Metale nie zawsze będą gorętsze

Niemniej jednak trzeba pamiętać o dwóch sprawach. Po pierwsze, materiały nagrzewające się szybciej, takie jak stopy metali, również szybciej energię oddają. Więc może się zdarzyć tak, że stalowy kosz będzie chłodniejszy od znajdującej się obok drewnianej ławki. Po drugie, producenci wiedzą o problemie i stosują rozmaite zabezpieczenia przeciw nagrzewaniu.

  WP.PL
(WP.PL, Fot: Piotr Urbaniak)

Sprzęt do ćwiczeń jest dobrze zabezpieczony - nie nagrzewa się nadmiernie

d3tvs37

Na powyższej fotografii widać przykład stalowego sprzętu do ćwiczeń na wolnym powietrzu, który pokryto specjalnym lakierem odbijającym promieniowanie cieplne. Maszyna ma temperaturę raptem parę stopni wyższą od temperatury otoczenia.

Kilka innych przykładów

  WP.PL
(WP.PL, Fot: Piotr Urbaniak)

Z betonowej powierzchni placu najlepiej zejść jak najszybciej. Nagrzała się aż do 60 stopni - gorąco!

  WP.PL
(WP.PL, Fot: Piotr Urbaniak)

Równie gorąca okazuje się powierzchnia zjeżdżalni. 61 stopni daje odczuwalnie nieprzyjemne uczucie.

  WP.PL
(WP.PL, Fot: Piotr Urbaniak)

Zaskakująco chłodna jest za to karoseria samochodu - zaledwie 39 stopni. Jest najwyraźniej zabezpieczona przed nagrzewaniem.

  WP.PL
(WP.PL, Fot: Piotr Urbaniak)

Znacznie cieplejsza jest poręcz. 48 stopni to całkiem sporo, choć jeszcze nie parzy.

d3tvs37

Upalny dzień - na jakie przedmioty uważać?

Podsumowując, niestety nie ma uniwersalnej recepty na to, czym można się w upalny dzień oparzyć, a czym nie. Zmiennych jest zbyt wiele.

Patrząc na powyższe odczyty, warto natomiast pamiętać, aby szybkim ruchem dłoni skontrolować każdy potencjalnie gorący przedmiot. Zanim chwyci się go mocniej, albo zanim wezmą się za to dzieci.

Do poważnego poparzenia dojść raczej nie powinno, ale kontakt z gorącym przedmiotem całą pewnością nie należy do przyjemności.

d3tvs37

Podziel się opinią

Share
d3tvs37
d3tvs37
Więcej tematów