Trwa ładowanie...
dx7aqbv

Atomowa zima. To czeka nas, jeśli wybuchnie konflikt atomowy

Same bombardowania byłyby tylko pierwszym elementem potencjalnego konfliktu. Równie przerażające jest to, co może stać się później. Jeśli wojna nuklearna rzeczywiście będzie miała miejsce, garstka ocalałych zmierzy się z atomową zimą.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Atomowa zima to jedna z przerażających konsekwencji potencjalnej wojny nuklearnej.
Atomowa zima to jedna z przerażających konsekwencji potencjalnej wojny nuklearnej. (Fotoblogia.pl, Fot: Michele Palazzo)
dx7aqbv

Do takiego wniosku doszli badacze, którzy przeprowadzili odpowiednią symulację. Miała ona przewidzieć stan naszej planety po potencjalnej wojnie atomowej między USA, a Rosją. Wszystko w założeniu, że oba mocarstwa wykorzystałyby w niej swój cały atomowy arsenał.

Globalna zima

Wyniki przeprowadzonego badania są zatrważające – po potencjalnym konflikcie atomowym cała planeta pokryłaby się chmurami sadzy i dymu. Globalna temperatura spadłaby o 9 stopni Celsjusza, z powodu braku światła słonecznego, sięgającego gruntu.

dx7aqbv

Gdyby USA i Rosja zużyły swój cały nuklearny potencjał, około 150 megaton sadzy zostałoby uwolnione w wyniku eksplozji nuklearnych i pożarów.

Pokryłyby one półkulę północną w ciągu jednego tygodnia, a resztę planety w ciągu dwóch, znacznie zmniejszając poziom światła na powierzchni. Zanim światło powróciłoby do 40% swojego wcześniejszego poziomu, musiałyby minąć trzy lata. W całości zakrywające niebo "chmury brudu" rozproszyłyby się dopiero po dekadzie.

Innymi niszczycielskimi efektami byłby ogromne straty w rolnictwie, zmiany w strukturze wiatrów i upadek monsunu letniego.

dx7aqbv

Czytaj też: Rosja. Katastrofa nuklearna zabiła elitę naukową. Kreml potwierdził incydent

Szanse na przeżycie

Badacze zauważają jednak, że poziomy dymów uwalnianych do atmosfery byłyby wielokrotnie mniejsze, niż wtedy, kiedy przyczyniły się one do wymarcia dinozaurów. Oznacza to, że ludziom być może udałoby się w takich warunkach utrzymywać się przy życiu.

Czytaj też: Atomowa Maria

Lepiej jednak, żebyśmy nigdy nie sprawdzili tego na własnej skórze. O ile szacunki naukowców na ten temat są interesujące to przerażającym jest, że broń, która mogłaby do tego doprowadzić naprawdę istnieje.

dx7aqbv

Podziel się opinią

Share

dx7aqbv

dx7aqbv
Więcej tematów