Trwa ładowanie...

Asteroida Apophis znajdzie się na kursie kolizyjnym z Ziemią. Naukowcy przygotowują plan

Zdaniem ekspertów istnieje niewielkie prawdopodobieństwo, że asteroida Apophis uderzy w Ziemię w 2068 roku. Szanse na zniszczenie naszej planety są niewielkie, ale wciąż istnieją.

Share
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneŹródło: pixabay.com
d1dngrf

Asteroida 99942 Apophis została odkryta w 2004 roku. Obiekt o długości 370 metrów znajduje się na liście NASA Sentry, która uwzględnia asteroidy wymagające szczególnej uwagi ze względu na możliwości potencjalnego zderzenia z Ziemią.

Asteroida, która wzbudza niepokój astronomów

Asteroida od dawna była przedmiotem zainteresowania badaczy. Początkowo ostrzegali, że może znaleźć się niepokojąco blisko Ziemi w 2029 roku. Przeprowadzone badania wykluczyły jednak ten scenariusz, ale naukowcy ostrzegają, że do podobnej, ryzykownej sytuacji może dojść w 2068 roku.

Naukowcy ocenili ryzyko zderzenia Apophis z Ziemią w 2068 roku na około 1 do 150 000. Zderzenie z obiektem tej wielkości spowodowałoby wybuch większy niż bomba atomowa.

d1dngrf

Pod koniec ubiegłego miesiąca astronom David Tholen z University of Hawaii przedstawił badania dotyczące zachowania asteroidy. Razem z innym badaczem - Davide Farnocchia, ustalili, że w jej przypadku mamy do czynienia z tzw. efektem Yarkovsky'ego. Oznacza to, że siła działająca na obracający się obiekt zmienia sposób jego poruszania się. Asteroida Apophis emituje więcej ciepła po stronie półkuli zwróconej w stronę Słońca, co sprawia, że porusza się w asymetryczny sposób.

Zdaniem Tholen właśnie z tego powodu scenariusz zderzenia z Ziemią w 2068 roku wciąż jest możliwy i należy dokładnie obserwować Apophis, a szczególnie jej zbliżenie do naszej planety w kwietniu 2029 roku. Będzie to szansa na pozyskane niezwykle cennej wiedzy i przerowadzenie dokładnych badań.

Zobacz też: NASA: Pierwsze takie zdjęcia księżyca Jowisza. Europa na niezwykle szczegółowym zbliżeniu

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1dngrf

Podziel się opinią

Share
d1dngrf
d1dngrf
Więcej tematów