Trwa ładowanie...
d4xyjg8

Asfalt przyczynia się do zanieczyszczenia powietrza. Szczególnie w gorące i słoneczne dni

Asfalt jest substancją prawie nieulegającą biodegradacji, ale jego chemiczne emisje rzadko są uwzględniane w planach zarządzania jakością powietrza w miastach. Z nowego badania wynika, że jest on ich istotnym źródłem, szczególnie w gorące i słoneczne dni – donosi Uniwersytet Yale.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Budowa asfaltowej drogi.
Budowa asfaltowej drogi. (Wrocławskie Inwestycje)
d4xyjg8

Badacze uniwersytetu zauważyli, że zwykłe asfalty drogowe i dachowe wydzielają mieszaniny związków organicznych, w tym niebezpiecznych zanieczyszczeń. Wyniki ich pracy pojawiają się 2 września w czasopiśmie Science Advances.

Dekady regulacji dotyczących emisji z pojazdów silnikowych i innych źródeł związanych ze spalaniem przyczyniły się do poprawy jakości powietrza w miastach. Jednak ostatnie badania pokazują, że liczne źródła niepolegające na spalaniu stały się ważnymi czynnikami przyczyniającymi się do powstawania zanieczyszczeń.

Badacze w celu sprawdzenia wpływu asfaltu na jakość powietrza zebrali świeży materiał i podgrzali go do różnych temperatur.

d4xyjg8

Czytaj też: Koronawirus oczyścił powietrze? Naukowcy: nie liczmy na spowolnienie zmian klimatycznych

Koronawirus wpędził nas w gigantyczny kryzys. I może rozpędzić jeszcze inny – dużo większy

Niepokojące wyniki

– Głównym odkryciem jest to, że produkty związane z asfaltem emitują do powietrza znaczące i różnorodne mieszaniny związków organicznych, w dużym stopniu zależne od temperatury i innych warunków środowiskowych – powiedział Peeyush Khare, główny autor badania.

d4xyjg8

Naukowcy zbadali również, co dzieje się, gdy asfalt jest narażony na umiarkowane promieniowanie słoneczne. Wynikiem było zaobserwowanie znacznego skok emisji – do 300 proc. Wykazuje to, że także promieniowanie słoneczne, a nie tylko temperatura, może zwiększyć poziom emisji zanieczyszczeń.

Czytaj też: Smog i koronawirus to zabójcze połączenie? Nowe badania oceniają ryzyko

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d4xyjg8

Podziel się opinią

Share
d4xyjg8
d4xyjg8
Więcej tematów