Trwa ładowanie...

Armia wyda 60 mln zł na 39 Honkerów. Łączność wojska będzie polegać na karykaturze terenówki

W procesie zamówienia, a nie przetargu, podpisano umowę z firmą, która ma dostarczyć oddziałom łączności 39 nowych radiostacji wojskowych. Wszystkie mają być mobilne, więc zdecydowano, że zostaną zamontowane w samochodach Honker. Łączność armii na szczeblu taktycznym będzie polegać na samochodach, które były przestarzałe już kilka dekad temu.
Share
Nowe pojazdy łączności będą oparte o stare Honkery.
Nowe pojazdy łączności będą oparte o stare Honkery.Źródło: Materiały prasowe
d13nid3

Z informacji opublikowanych w serwisie "Dziennik Zbrojny” wynika, że Inspektorat Uzbrojenia podpisał z Wojskowymi Zakładami Łączności Nr 2 S.A. umowę o wartości 59,35 mln zł brutto na dostawę dla polskiej armii 39 kompletów radiostacji KF średniej mocy na samochodzie osobowo-terenowym Honker. W ramach zamówienia wykonawca w 2018 roku dostarczy samochody, w których zostaną zainstalowane radiostacje Harris AN/PRC-150C Falcon II pochodzące z zasobów Sił Zbrojnych RP oraz specjalistyczne wyposażenie radiowe (w tym anteny) i pomocnicze, takie jak zespoły prądotwórcze i zasilacze awaryjne.

W informacji czytamy, że wybór samochodów osobowo-terenowych Honker jako podwozi dla radiostacji KF został wymuszony opóźnieniem w realizacji programu Mustang.

Postępowanie było prowadzone od sierpnia 2017 r. zgodnie z przepisami ustawy Prawo zamówień publicznych w ramach procedury negocjacyjnej bez uprzedniej publikacji ogłoszenia o zamówieniu.

d13nid3

Wybrane auta przeznaczone będą do zapewnienia łączności radiowej w sieciach i na kierunkach radiowych na szczeblu taktycznym w zakresie od 1,6 do 59,999 MHz, umożliwiając pracę zarówno w trybie głosowym jak i transmisję danych.

Wybór procedury negocjacyjnej jest szczegółowo opisany w publikacji źródłowej, a w uproszczeniu chodzi o to, że pozyskanie innego sprzętu mającego inne charakterystyki techniczne skutkowałoby niekompatybilnością sprzętową lub programową z posiadanymi już autami, a także trudnościami technicznymi podczas eksploatacji systemów łączności radiowej oraz znacznymi dodatkowymi kosztami.

Jak się okazuje, na rynku występuje tylko jedna firma, która ma kompetencje do zrealizowana zamówienia. Chodzi o Wojskowe Zakłady Łączności Nr 2 S.A., które posiadają wyłączne prawa do dokumentacji technicznej radiostacji KF na samochodzie oraz są jedynym w kraju certyfikowanym (przez producenta systemów radiowych HARRIS Corp.) zakładem serwisowym, szkoleniowym oraz posiadają autoryzację w zakresie instalacji i integracji systemów radiowych HARRIS na terenie RP.

W związku z powyższym, zmiana wykonawcy zamówienia spowodowałaby nieproporcjonalnie duże trudności techniczne w użytkowaniu i utrzymaniu całego systemu łączności, w tym samochodów z radiostacjami.

d13nid3

Wygląda na to, że przestarzałego sprzętu wojskowego nie można unowocześnić, bo nie ma na rynku firm, które mogłyby wprowadzić modernizacje, utrzymywać nowsze auta na chodzie i zapewniać szkolenia obsłudze.

Co ciekawe, wojsko czasem wyprzedaje nieco używane Honkery w cenach od kilku do kilkunastu tysięcy złotych za sztukę. Nie wiemy dokładnie, ile kosztuje zamontowanie w nim radiostacji, ale cena zbliżona do 1,5 mln zł to kwota, za którą można zainstalować w aucie bardzo wiele rzeczy.

d13nid3

Podziel się opinią

Share
d13nid3
d13nid3
Więcej tematów