Qaqwqwrqw

Armatohaubice Krab rozpoczynają służbę

Z Huty Stalowa Wola SA wyjechał konwój 14 samobieżnych armatohaubic Krab. Pojazdy trafiły do 11. Mazurskiego Pułku Artylerii w Węgorzewie gdzie wejdą w skład pierwszego Dywizjonowego Modułu Ogniowego "Regina".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Armatohaubice Krab rozpoczynają służbę
(Huta Stalowa Wola SA)
Qaqwqwrqw

Pojazdy dołączą do Krabów, które zostały przekazane żołnierzom już wcześniej (były wykorzystywane do szkolenia) i wozów wsparcia. W sumie w skład "Reginy" wchodzą 24 armatohaubice kalibru 155 mm, 3 wozy dostawczo-sztabowe, 8 wozów dowódczych, 6 wozów amunicyjnych oraz wóz remontu uzbrojenia i elektroniki. Oficjalne przekazanie Dywizjonowego Modułu Ogniowego nastąpi 31 sierpnia, przy okazji święta jednostki.

11 Mazurski Pułk Artylerii
Podziel się

Jest to pierwszy etap kulminacji programu dla wojska rozpoczętego jeszcze w latach 90. Wtedy powstał plan zakupu nowej artylerii zdolnej do strzelania na odległość 40 km. Finalnie Krab powstał na podwoziu południowokoreańskiej haubicy K9 "Thunder" oraz brytyjskiej wieży AS-90. Całość, na licencji, będzie produkowana w Polsce w Hucie Stalowa Wola SA.

Qaqwqwrqw
11 Mazurski Pułk Artylerii
Podziel się

Załogę Kraba stanowi 5 osób (dowódca, działonowy, dwóch ładowniczych i kierowca). We wnętrzu wozu przewożonych jest 40 pocisków do armaty. Załoga może rozpocząć strzelanie już po 30 sekundach od zatrzymania i atakować z maksymalną częstotliwością 6 pocisków na minutę. Dzięki zamówieniu amunicji precyzyjnej oraz samonaprowadzającej, Kraby będą mogły skutecznie atakować cele oddalone o 40 km. Dodatkowym uzbrojeniem Kraba jest karabin maszynowy 12,7 mm oraz wyrzutnie granatów dymnych.

Wartość kontraktu na dywizjonowe moduły ogniowe wyniosła ponad 4,5 mld zł, dostawy mają zakończyć się w 2024 roku.

Qaqwqwrqw
Qaqwqwrqw
Qaqwqwrqw
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

Qaqwqwrqw