Trwa ładowanie...
d3wpg2o

Arktyczne złoża metanu zaczynają się uwalniać. Są nowe badania

Naukowcy znaleźli dowody na to, że zamarznięte złoża metanu w Oceanie Arktycznym zaczęły być uwalniane na dużym obszarze zbocza kontynentalnego u wybrzeży Wschodniej Syberii – donosi The Guardian. I jest to fatalna wiadomość.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Roztapiający się lód arktyczny
Roztapiający się lód arktyczny (Getty Images)
d3wpg2o

Wysokie poziomy tego silnego gazu cieplarnianego zostały wykryte na głębokości do 350 metrów na Morzu Łaptiewów w pobliżu Rosji. Wzbudziło to wśród naukowców obawy, że mogła zostać uruchomiona nowa pętla sprzężenia zwrotnego klimatu, która przyspieszy tempo globalnego ocieplenia.

Osady na zboczach w Arktyce zawierają ogromną ilość zamarzniętego metanu i innych gazów zwanych hydratami. Metan ma ok. 80 razy silniejszy wpływ na ocieplenie niż dwutlenek węgla, działając w skali 20 lat.

Amerykańska służba geologiczna wymieniła wcześniej destabilizację hydratów w Arktyce jako element jednego z czterech najpoważniejszych scenariuszy gwałtownych zmian klimatu.

d3wpg2o

Czytaj też: Ocean Arktyczny jeszcze w tym roku nie zamarzł. To niezwykle alarmujące

Niezwykle niepokojące odkrycie

Międzynarodowy zespół badawczy przebywający na pokładzie rosyjskiego statku badawczego Akademik Mścisław Kiełdysz stwierdził, że większość metanu obecnie rozpuszcza się w wodzie, ale jego poziom na powierzchni jest od czterech do ośmiu razy wyższy od normalnie oczekiwanego i ulatnia się do atmosfery.

Apel 11 tys. naukowców. "Mamy moralny obowiązek"

– W tej chwili jest mało prawdopodobne, aby wystąpił jakikolwiek poważny wpływ tego zjawiska na globalne ocieplenie, ale proces ten został już uruchomiony i będzie kontynuowany – stwierdził Örjan Gustafsson z Uniwersytetu w Sztokholmie.

Naukowcy podkreślają, że skala uwolnień metanu nie zostanie potwierdzona, dopóki nie wrócą, nie przeanalizują danych i nie opublikują swoich badań w recenzowanym czasopiśmie, ale mimo wszystko odkrycie to jest niezwykle niepokojące.

Czytaj też: Setki dziwnych kraterów na Syberii. Powstają przez niepokojące zjawisko

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3wpg2o

Podziel się opinią

Share
d3wpg2o
d3wpg2o
Więcej tematów