Apple pokazało nowego MacBooka

Apple pokazało nowego MacBooka
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe

09.03.2015 20:32, aktual.: 10.03.2015 12:56

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Czekaliśmy na to już w zeszłym roku, jednak jak widać nawet Apple potrzebuje czasem... no cóż - czasu. Czy na tego netbooka warto było jednak poczekać trochę dłużej?

Zamknięty w jednoczęściowej (unibody), metalowej obudowie, ważący zaledwie 90. gram, nowy MacBook to danie główne marcowej konferencji Apple. I to jakie. 12-sto calowy ekran Retina Display, który wyświetla obraz w rozdzielczości 2304x1440px jest oczywiście głównym atutem, jeśli chodzi o doświadczenia wzrokowe użytkownika. Jednak nie jedynym. Komputer mierzy zaledwie 13,1mm w najgrubszym punkcie swojej obudowy. W porównaniu do swojego poprzednika, jest "chudszy" o 24%. Taka forma zainspirowała Apple do przeprojektowania jeszcze kilku elementów.

Obraz
© (fot. Materiały prasowe)

Na przykład klawiatury. W poprzednich modelach, firma z Cupertino montowała klawisze z mechanizmem nożycowym. Nie jest to najnowsza technologia, przez co klawisze w większości laptopów "wciskają się" nierównomiernie, jeśli nasz palec nie trafi idealnie w środek klawisza. Apple uznało to za niegodne nowego MacBooka i zdecydowało się na zmianę mechanizmu na motylkowy. Dzięki temu klawisze wciskają się równomiernie i są trochę większe.

Obraz
© (fot. Materiały prasowe)

Zmienił się również touchpad, który już w poprzednich modelach był jednym z najlepszych substytutów myszki komputerowej. Nowy model reagować będzie na stopnie nacisku, dzięki czemu takie rzeczy, jak na przykład zwiększenie tempa przyspieszenia odtwarzanego filmu video wymagać będą mocniejszego dotknięcia touchpada, zamiast wykonania kilku kolejnych kliknięć.

Obraz
© (fot. Materiały prasowe)

Kontrowersje wzbudza fakt, że nowy MacBook ma tylko jeden port USB! Jedyną wtyczką, która pasuje do nowego Maka jest USB Typ-C. Historia pokazuje, że najpopularniejsze produkty Apple zawsze były trochę kontrowersyjne, przez co były szeroko krytykowane w Sieci. Jednak na samym początku prezentacji nowego MacBooka, Apple pochwaliło się bardzo ważną rzeczą. W czasach, kiedy rynek notebooków się kurczy, MacBooki sprzedają się coraz lepiej. Być może jeden port, to jedyne czego użytkownicy sprzętu Apple będą potrzebować? Jeśli nie, Apple zapewne wprowadzi do sprzedaży dedykowane HUB-y USB, za które będzie sobie kazało oczywiście słono zapłacić - a jak!

Obraz

Widzicie ten zrzut ekranu powyżej? Ten obrys, to rozmiar płyty głównej zamontowanej w poprzednim modelu. Płyta w środku obrysu to nowość, która pojawi się w nowym modelu. Co można zrobić z takim maleństwem? Okazuje się, że całkiem sporo. Można na przykład wsadzić tam piątą generację procesora Intel-M (1,3GHz, w trybie Turbo 2,4GHz), zintegrowaną grafikę Intel HD Graphics 5300. 8GB pamięci RAM i dysk SSD o pojemności 256GB. Tak właśnie wygląda najtańsza wersja MacBooka.

W laptopie nie zmieściły się żadne wiatraki. Tak, nie pomyliliśmy się. Oto pierwszy MacBook, który będzie chłodzony całkowicie pasywnie. Czemu zabrakło miejsca na wiatraki? Bo Apple wolało wykorzystać ja na większe baterie, które dodatkowo wykonane są w nowej technologii. Ich angielska nazwa to "terraced baterries", jednak po polsku bardziej pasowałoby coś bardziej w stylu "baterie warstwowe". Chodzi o to, żeby przy niewielkiej grubości obudowy, zmieścić jak najwięcej akumulatorów. Ich poszczególne warstwy, ułożone jedna na drugiej, dostosowane są do wszystkich krzywizn urządzenia - takie rozwiązanie pozwoliło na uzyskanie pojemności baterii większej o 35%. Apple obiecuje, że nowy MacBook wytrzyma cały dzień bez ładowania. Cena nowego MacBooka?
Dwurdzeniowy Intel Core-M 1,1GHz (2,4GHz z Turbo Boost), 8GB pamięci RAM, Intel HD Grapics 5300i 256GB SSD będzie kosztował u nas 6299zł

Mocniejszy model, z trochę szybszym Intele Core-M (1,1GHz, 2,6 z Turbo Boost) i dyskiem SSD 512GB będzie droższy o 1500zł. Zapłacicie za niego 7779zł.

Nowy MacBook będzie dostępny w trzech kolorach: srebrnym, ciemnoszarym i złotym. Kolor nie wpływa na cenę urządzenia.

Polecamy w wydaniu internetowym chip.pl: Oto Windows 93! Jest NIESAMOWITY!!!

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)