Trwa ładowanie...
CHIP

Apple ma nowy, szalony pomysł na przycisk Home

Najpierw był to po prostu przycisk, najważniejszy przycisk z punktu widzenia mobilnego systemu firmy Apple. Potem doszedł do niego jeszcze wbudowany skaner linii papilarnych, służący między innymi do odblokowywania telefonu lub zatwierdzania określonych działań. Ale na tym nie koniec!
Share
Apple ma nowy, szalony pomysł na przycisk Home
Źródło: Chris Harrison / CC
d33rp31

Z opublikowanego niedawno wniosku patentowego firmy Apple można wywnioskować jedno – projektanci amerykańskiego giganta mają naprawdę bogate plany w stosunku do umieszczonego pod ekranem przycisku Home. Choć z drugiej strony warto oczywiście pamiętać, że między patentem a realizacją w praktyce występuje często duża przerwa czasowa, a wiele patentów kończy swój żywot jedynie w szufladach urzędów.

Tym razem jednak może być inaczej, ponieważ zastrzegane rozwiązania techniczne wydają się zarówno ambitne, jak i... całkiem sensowe. Według nich przycisk Home mógłby pełnić rolę czegoś w rodzaju miniaturowego touchpada, służącego do nawigacji po systemie operacyjnym telefonu. Będzie to przy tym w dalszym ciągu połączone z funkcją Touch ID, czyli wbudowanym w ten przycisk czytnikiem linii papilarnych.

Dla przykładu, naciśnięcie dolnej części przycisku Home lub przytrzymanie go może uruchamiać wyszukiwarkę systemową. Znacznie ciekawsze są jednak zastosowania związane z grami – dla przykładu, odpowiednie długie trzymanie palca na przycisku pozwoli ustawić siłę strzału, natomiast odpowiednie obrócenie położonego na przycisku palca umożliwi dokładne wycelowanie. Jeszcze inny przykład mówi o dwóch sposobach zablokowania trybu pracy urządzenia – w układzie pionowym lub poziomym – w zależności od kierunku, w jakim przesuniemy palec nad skanerem linii papilarnych.

d33rp31

Warto pamiętać, że już obecnie obsługa przycisku Home w nowych iPhone'ach dostarcza wielu dodatkowych możliwości, takich jak na przykład podwójne naciśnięcie w celu wyświetlenia listy aktualnie otwartych aplikacji. Patent Apple'a wnosi jednak nową jakość w tego typu zróżnicowaną obsługę, wykorzystując do tego celu również wbudowany czujnik Touch ID.

Meizu M1 Note - potężny, tani smartfon. Zobacz nasz test!

Polecamy w wydaniu internetowym chip.pl: Obłędnie dobry, filmowy zwiastun Wiedźmina 3

d33rp31

Podziel się opinią

Share
d33rp31
d33rp31
Więcej tematów