Trwa ładowanie...
apple i

Jeden z pierwszych komputerów Apple'a. Sprzedali go za ogromne pieniądze

Ile może kosztować ponad czterdziestoletni komputer? Nawet pół miliona dolarów, jeśli trafisz na odpowiedni model. Takim komputerem jest Apple I, który zapoczątkował drogę do wielkiego sukcesu amerykańskiej korporacji.

Share
Jeden z pierwszych komputerów Apple'a. Sprzedali go za ogromne pieniądze
Źródło: Christie's
dwl0oly

Na całym świecie pozostało ich zaledwie 68. W latach 70' wyprodukowano 200 sztuk, ale większość z nich nie przetrwała przez ignorancję właścicieli. Przede wszystkim przez lata nikt nie zdawał sobie sprawy z tego, ile mogą być warte. To przecież tylko stary złom, zapakowany w aktówkę i wrzucony na strych.

Jeśli kiedykolwiek znajdziecie w piwnicy czy na strychu stary sprzęt, pomyślcie dwa razy, czy warto go wyrzucić. Za równowartość pierwszych komputerów Steve'a Jobsa i Steve'a Wozniaka dzisiaj ludzie płacą miliony. Spokojnie można kupić ładny dom czy luksusowe auto.

Pewien Amerykanin w 2009 roku postanowił przekazać swój komputer na rzecz Maine Personal Computer Museum. Pewnie żałował, bo kilka lat później Apple I został sprzedany w ręce prywatnych właścicieli. Niedawno komputer znów trafił na aukcję, tym razem w internetowym serwisie Christie's.

dwl0oly

Wolisz tańszy sprzęt komputerowy? Sprawdź to wideo: Komputer za 50zł, który odpali League of Legends w Full HD!

Aukcja już się zakończyła, a komputer sprzedano za 371 250 funtów. To równowartość około 1,8 mln zł. Kwota robi wrażenie.

dwl0oly

Kiedy Apple I pojawił się w pierwszych sklepach "Byte Shop" kosztował około 700 dolarów. W niektórych sklepach miał także dosyć specyficzną cenę - 666,66 dolarów. Za równowartość sprzedanego we wtorek komputera, można byłoby kupić kiedyś 750 takich urządzeń. To wielokrotnie więcej, niż w ogóle powstało.

dwl0oly

Podziel się opinią

Share
dwl0oly
dwl0oly
Więcej tematów