Trwa ładowanie...
d2vq5zo
Materiał Partnera
zdrowie

Aplikacja DOZ – farmaceuta na wyłączność

Kolejki u lekarzy, kolejki w aptekach. Rzadko jest czas, by spokojnie porozmawiać ze specjalistą. To, że brakuje nam łatwo dostępnej i fachowej porady, widać na wszystkich internetowych forach, które aż kipią od pytań i – co gorsza – dziwnych odpowiedzi pochodzących od domorosłych ekspertów z zakresu medycyny. Gdzie zatem szukać pewnego i bezpiecznego wsparcia?
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Aplikacja DOZ – farmaceuta na wyłączność
(Materiały prasowe)
d2vq5zo
Materiały prasowe

Ciekawym rozwiązaniem powyższego problemu jest aplikacja stworzona przez DOZ.pl, która może okazać się przydatna z kilku powodów. To przede wszystkim bardzo użyteczna „przypominajka” o lekach, a także sklep internetowy. Najcenniejszą funkcją aplikacji jest jednak to, że umożliwia bezpośredni kontakt z farmaceutą, który ma dla nas czas.

Leki pod kontrolą

W aplikacji można skontaktować się z farmaceutą na dwa sposoby.

Materiały prasowe

Pierwszy z nich to „Mobilna apteczka”, której funkcjonalność polega na wysłaniu prośby o zweryfikowanie przyjmowanych przez nas leków. Nierzadko leczymy się na kilka schorzeń naraz, a specjaliści przepisują leki bez pełnego oglądu sytuacji. Sytuacje są różne: albo Ty zapominasz powiedzieć o innych medykamentach, albo zaganiany lekarz nie pyta o inne schorzenia. Wracasz do domu, czytasz ulotkę, a tam… długa lista interakcji z innymi lekami. I wtedy pojawiają się wątpliwości. I słusznie, bo samodzielne weryfikowanie interakcji jest trudne i niebezpieczne.

d2vq5zo

– Jednoczesne przyjmowanie różnego rodzaju leków może doprowadzić do niebezpiecznych powikłań lub też zniwelowania działania któregoś z preparatów – mówi Katarzyna Deptuła, farmaceutka z DOZ.pl. – Przykładowo przyjmowanie produktu, który zawiera w sobie ekstrakt z dziurawca wpłynie negatywnie na środki antykoncepcyjne. Innym przykładem jest jednoczesne zażywanie różnego rodzaju leków przeciwbólowych czy przeciwgorączkowych, które może prowadzić do zwiększonego krwawienia, uszkodzenia błony śluzowej żołądka lub zaburzenia pracy nerek.

Co ciekawe – negatywne interakcje mogą zachodzić nie tylko pomiędzy lekami, ale również pomiędzy lekiem a składnikiem codziennej diety:

– Nie popijajmy preparatów sokiem grejpfrutowym, bo spowalnia on metabolizm niektórych leków – dodaje Katarzyna Deptuła. – Nie należy też łączyć produktów zawierających pseudoefedrynę z kofeiną, bo prowadzi to do wzrostu ciśnienia krwi oraz przyspieszonej akcji serca. Oczywistym jest też ryzyko zniszczenia wątroby, jeśli połączymy paracetamol z alkoholem.

Aplikacja DOZ.pl pomoże uniknąć ci opisanych wyżej zagrożeń. W łatwy sposób możesz stworzyć w niej profil swój i swoich najbliższych, dodać do niego leki, które przyjmujesz i jednym kliknięciem zweryfikować interakcje. Farmaceuta indywidualnie zbada twoją apteczkę, ostrzeże o niebezpieczeństwie i być może zaleci ponowną konsultację z lekarzem.

d2vq5zo

Na czacie

Materiały prasowe

Drugi sposób kontaktu z wykwalifikowanym farmaceutą w aplikacji polega na możliwości porozmawiania z nim przez czat. Tak! Nie będziesz rozmawiać z botem, ale specjalistą podpisanym imieniem i nazwiskiem. Podejdzie on do Twojego problemu indywidualnie. Możesz zapytać o interakcje, o stosowanie danego leku, a nawet o konkretną dolegliwość. Farmaceuta zada Ci dodatkowe pytania, aby jak najdokładniej zapoznać się z Twoim problemem. Może odesłać Cię do sprawdzonych źródeł, zalecić wizytę u lekarza, gdy Twoje objawy będą niepokojące lub samodzielnie doradzić właściwe postępowanie. Nie musisz już stać w kolejce i czekać tygodniami, aż ktoś kompetentny odpowie na pytania i rozwieje Twoje wątpliwości.

O co pytają pacjenci?

Okazuje się, że tematy rozmów prowadzonych na czacie są bardzo zróżnicowane. Zaczynając od pytań o konkretne leki, na dogłębnych analizach schorzeń kończąc.

d2vq5zo

– Tematyka rozmów zależy w znacznej mierze od pory roku. W okresie jesiennym zatroskani rodzice pytają o środki na odporność dla swoich pociech lub o skuteczny lek na zbicie gorączki – opowiada Katarzyna Deptuła z DOZ. – Z kolei przed sesją egzaminacyjną odzywają się do nas studenci, którzy pytają o suplementy poprawiające koncentrację. Niekiedy rozmowy mają charakter bardziej edukacyjny. Dla przykładu rodzice bombardowani reklamami poszukują uniwersalnego syropu na kaszel, który pomoże zarówno na kaszel suchy, jak i mokry. Moja w tym rola, aby uświadomić ich, że kaszel wymaga kompleksowego traktowania i nie ma jednego leku, który poradzi sobie z różnymi jego odmianami.

Aplikacja DOZ – gdzie pobrać?

Aplikacja dostępna jest na stronie https://www.doz.pl/ zarówno na telefony z systemem iOS, jak i Android. Jest zupełnie darmowa, a co więcej – nie ma w niej żadnych reklam. Dla mnie główną zaletą jest jej wielofunkcyjność: z jednej strony jest źródłem fachowych porad, a z drugiej pomaga dbać o zdrowie przypominając o dawkach leków, umożliwia robienie zakupów online i tworzenie list z ulubionymi produktami.

d2vq5zo

Podziel się opinią

Share

d2vq5zo

d2vq5zo
Więcej tematów