Aplikacja do domowej rehabilitacji dzieci: "Uwaga słuchowa"

Aplikacja do domowej rehabilitacji dzieci: "Uwaga słuchowa"

Aplikacja do domowej rehabilitacji dzieci: "Uwaga słuchowa"
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe
16.10.2014 14:41, aktualizacja: 16.10.2014 15:19

Young Digital Planet wraz z inżynierami dźwięku z Politechniki Gdańskiej, jako pierwsi przygotowali system, dzięki któremu dzieci będą mogły przechodzić terapię w przyjaznych warunkach domowych, bez konieczności wizyt w gabinecie rehabilitacji. Aplikacja ma pomóc w zaburzeniach mowy (np. jąkanie), ale także w dysleksji, autyzmie czy ADHD.

Aplikacja "Uwaga słuchowa" może być szczególnie przydatna dla rodziców dzieci zamieszkujących miejscowości znacznie oddalone od gabinetów rehabilitacji. W takich przypadkach trudność polegała nie tylko na tym, że terapia odbywała się w obcym dla dziecka środowisku (co przy niektórych zaburzeniach, jak np. autyzm ma kluczowe znaczenie), ale także na czasie i kosztach dojazdów. Dzięki nowej aplikacji diagnoza odbywa się w gabinecie terapeuty, ale terapię przeprowadza się w domu, w oparciu o indywidualny program treningowy.

Warte uwagi jest to, że jest to aplikacja, która uzyskała certyfikat wyrobu medycznego i pozwala terapeutyzować takie zaburzenia jak:

• zaburzenia językowe (np. jąkanie, zaburzenia artykulacji),
• kłopoty z komunikacją i koncentracją,
• trudności w nauce,
dysleksja, dysgrafia, dyskalkulia,
• zaburzenia koordynacji ruchowej,
• zaburzenia zachowania (np. ADHD, autyzm, zespół Downa i inne zespoły genetyczne),
• zaburzenia głosu spowodowane jego nieprawidłowym używaniem,
• stres, depresja,
•. trudności w przyswajaniu języków obcych (działanie wspomagające).

Metoda, na której opiera się oprogramowanie swoją historią sięga lat 50. XX wieku. Została opracowana przez francuskiego profesora Alfreda Tomatisa. Terapia opracowana na podstawie wyżej opisywanej metody stosowana jest również przez Josefa Vervoorta, doświadczonego nauczyciela, specjalizującego się w pracy z dziećmi z problemami z nauką, zachowaniem i opóźnieniem rozwojowym. Gdy w 1967 urodził mu się syn, który w wyniku niedoboru tlenu podczas porodu ucierpiał na poważne problemy rozwojowe rozpoczął poszukiwania skutecznej terapii dla swojego dziecka. Kilka lat później w wyniku intensywnych poszukiwań znalazł terapię, dzięki której w ciągu roku jego syn zaczął mówić – była to właśnie terapia oparta na metodzie profesora Alfreda Tomatisa. Od tego czasu stał się współpracownikiem Profesora, kontynuatorem badań, ale również propagatorem tej formy terapii. Dotychczas przeprowadził ponad 37 000 diagnoz i sesji terapeutycznych w oparciu o założenia tej metody. Obecnie prowadzi w Belgii znany na całym świecie
ośrodek terapeutyczny – Atlantis-vzw w Sint-Truiden (Belgia), gdzie jednocześnie można poddawać terapii 310 pacjentów.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)