Apka zamiast pigułki antykoncepcyjnej? Szwedzka fizyczka stworzyła alternatywę dla kobiet. Lekarze uznali ją za skuteczną

Apka zamiast pigułki antykoncepcyjnej? Szwedzka fizyczka stworzyła alternatywę dla kobiet. Lekarze uznali ją za skuteczną

Apka zamiast pigułki antykoncepcyjnej? Szwedzka fizyczka stworzyła alternatywę dla kobiet. Lekarze uznali ją za skuteczną
Źródło zdjęć: © 1843 Magazine
Aleksandra Grzegrzółka
10.08.2017 13:11, aktualizacja: 11.08.2017 11:43

Elina Berglund Scherwitzl stworzyła pierwszą, uznaną przez lekarzy za skuteczną aplikację, która może zastąpić hormonalne środki antykoncepcyjne. Jak to działa?

Kim jest Elina Berglund Scherwitzl, pomysłodawczyni i twórczyni Natural Cycles? Pochodząca ze Szwecji fizyczka, pracująca wcześniej w Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych CERN, należała do zespołu, który odkrył bozon Higgsa. Po tym osiągnięciu zastanawiała się nad nowym projektem z innej dziedziny. Wtedy do głowy przyszedł jej pomysł stworzenia alternatywy dla hormonalnej antykoncepcji, na którą obecnie wiele kobiet jest nadal skazanych. Inspiracją była dla niej jej własna historia - kobieta silnie odczuwała nieprzyjemne skutki uboczne stosowania pigułki antykoncepcyjnej, nie planowała jednak posiadania dzieci.

Obraz
© Natural Cycles

Aplikację stworzyła we współpracy z mężem. Sposób jej działania jest dosyć prosty - co rano należy zmierzyć sobie temperaturę, po czym wprowadzić dane do apki. System poprosi nas też na początku o odpowiedzenie na pytania dotyczace naszej diety, snu czy stanu skóry. Następnie, wykorzystując zaawansowane metody analizy statystycznej, apka wylicza zarówno dni płodne, jak i te "bezpieczne". W te ostatnie doradzi nam użycie prezerwatywy. Choć wiekszość korzystających z Natural Cycles pań używa jej, aby zapobiec ciąży są i takie, którym właśnie dzięki niej udało się w nią zajść.

Obraz
© Natural Cycles

Choć na rynku istnieją już podobne narzędzia, to jedynie Natural Cycles udało się uzyskać oficjalny certyfikat m.in. Europejskiej Agencji Leków, dzięki czemu ginekolodzy w Europie mogą polecać aplikację swoim pacjentkom jako formę antykoncepcji. Droga do tego momentu zajęła firmie 3 lata, a ostatecznie skuteczność apki potwierdziło jedno z największych badań tego typu, przeprowadzone na grupie ponad 4 tys. kobiet. Jedynie 7 proc. stosujących NC jako formę zabezpieczenia kobiet zaszło w ciążę podczas badania. Dla porównania w grupie tych, które przyjmowały pigułkę było to 9 proc. i 1 proc. w tej, w której panie zdecydowały się na spiralę. To oznacza, że przy uwzględnieniu marginesu ludzkiego błędu, skuteczność aplikacji wyniosła ok. 93 proc. To całkiem sporo jak na brak uciążliwych skutków ubocznych.

Obraz
© Techcrunch

Apka jest polecana głównie kobietom w stałych związkach z racji braku możliwości zabezpieczenia przed chorobami wenerycznymi. W sieci można jednak znaleźć opinie pań, które przyznają, że Natural Cycles niekoniecznie pomaga im jedynie uniknąć niechcianej ciąży. Dla nich to również sposób na lepszą kontrolę własnego cyklu, a zatem i stanu zdrowia.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (72)