Apache odzyskuje rynek

Apache odzyskuje rynek
Źródło zdjęć: © Apache

04.02.2008 10:00, aktual.: 04.02.2008 10:14

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Z danych firmy Netcraft wynika, że w styczniu 2008 roku w Sieci było aktywnych 155.583.825 nazw domen. W ciągu miesiąca ich liczba zwiększyła się zaledwie o 354 tysiące. Tymczasem miesiąc wcześniej zanotowano wzrost rzędu 5,4 miliona. Zauważono też, że swoją pozycję na rynku odzyskuje serwer Apache...

W ostatnim czasie jego udziały spadły poniżej 50%. Tym razem ponownie należy do niego więcej niż 50% rynku. Spadek spowodowany był rosnącą popularnością blogów - wielcy gracze, tacy jak Microsoft i Google stosują swoje własne rozwiązania serwerowe, na korzystanie z których zdecydowali się blogerzy. Z czasem jednak zaczęły powstawać też nowe serwisy blogowe, które w większości korzystały z Apache'a.

Netcraft informuje również o stagnacji lighttpd, które nie zwiększa swoich udziałów oraz o rosnących wpływach nginx, rosyjskiego opensource'owego serwera, którego rynkowe udziały przekroczyły 0,5%.

Styczeń był też dobrym miesiącem dla oprogramowania LightSpeed, komercyjnej wysokowydajnej alternatywy dla Apache'a. Korzysta z niego już ponad 400 000 witryn. Do wzrostu popularności LightSpeeda przyczynił się w dużej mierze serwis WordPress.com. Najpopularniejszym serwerem pozostaje więc Apache, którego rynkowe udziały wynoszą 50,61%. Na drugim miejscu znalazły się serwery Microsoftu ( 35,81% ).

Źródło artykułu:PC World Komputer
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także