Android Pay - jak korzystać z mobilnych płatności Google

Android Pay - jak korzystać z mobilnych płatności Google

Android Pay - jak korzystać z mobilnych płatności Google
Źródło zdjęć: © google | Jakub Tujaka
Joanna Sosnowska
17.11.2016 15:36

W Polsce ruszyła usługa Android Pay. Każdy właściciel smartfonu z Androidem (w wersji co najmniej 4.4) może w wybranych punktach płacić za zakupy telefonem. Nie jest to jedyne tego typu rozwiązanie na rynku, ale z pewnością jedno z łatwiejszych w obsłudze. Już je przetestowaliśmy - co trzeba zrobić, żeby płacić telefonem? Czytajcie dalej.

1 / 6

Dodawanie karty

Obraz
© WP.PL | Joanna Sosnowska

Żeby zacząć korzystać z Android Pay, trzeba dodać kartę płatniczą. Można też dodać karty lojalnościowe albo skanować rachunki. O aplikacji Google możecie myśleć jak o takim cyfrowym portfelu.

Dodawanie karty jest bardzo proste - dane można wprowadzić ręcznie, albo zeskanować kartę. Aplikacja odczyta jej numer i doda do spisu.

2 / 6

Jakie banki na razie współpracują z Android Pay?

Obraz
© google | Google

Obecnie z płatności Google mogą korzystać klienci Alior Banku (W tym Usługi bankowe T-Mobile) i Banku Zachodniego WBK. Wkrótce do listy tej ma dołączyć mBank.

Przedstawiciele Google zapewniają, że lista będzie się wydłużać, a rozmowy z kolejnymi bankami trwają.

3 / 6

Płacenie

Obraz
© WP.PL | Joanna Sosnowska

A jak wygląda sam proces płatności? Podobnie do płacenia kartą zbliżeniową. Na telefonie nie trzeba uruchamiać żadnej aplikacji, jedyne wymaganie jest takie, żeby ekran był wzbudzony (może być zablokowany).

Aby uiścić płatność wystarczy przyłożyć smartfon do terminala. Jeśli kwota zakupów jest mniejsza, niż 50 zł, to tak jak w przypadku karty zbliżeniowej, nie trzeba wykonywać żadnych kolejnych kroków. Jeśli jest wyższa, telefon poprosi o autoryzację - będzie to ten sposób, który wybraliście do zabezpieczenia smartfona. Trzeba więc będzie wpisać PIN, narysować wzór albo podać odcisk palca.

4 / 6

Historia płatności

Obraz
© WP.PL | Joanna Sosnowska

Z poziomu aplikacji mamy podgląd wszystkich wykonanych transakcji.

A co z bezpieczeństwem? Karty podlegają tzw. tokenizacji. Oznacza to, że firma która wydała kartę płatniczą (Visa albo Mastercard) generują cyfrowy token, czyli numer który "wiąże" urządzenie z kartą płatniczą. Numer ten nie jest przechowywany na naszym urządzeniu, tylko w tzw. chmurze obliczeniowej. Oznacza to, że - przynajmniej w teorii - trudno będzie go wykraść.

5 / 6

Nie zawsze jest tak pięknie

Obraz
© google | Jakub Tujaka

Teoretycznie z Android Pay może korzystać każdy właściciel urządzenia z Androidem (w wersji co najmniej 4.4). Ale w praktyce nie zawsze jest tak pięknie. Próbowaliśmy korzystać z aplikacji na LG G5 i mimo zainstalowanego Androida 6.0.1 i włączonego NFC, aplikacja nie chciała się uruchomić.

Być może to choroba wieku dziecięcego - w końcu usługa działa dopiero od niedawna.

6 / 6

Gdzie można płacić w Android Pay?

Obraz
© google | Google

W skrócie - wszędzie tam, gdzie można zbliżeniowo płacić kartą. A to oznacza, że prawie wszędzie. W popularnych sieciach kawiarni, w marketach, sieciach fast-foodów. Wkrótce do listy dołączy też Allegro i Ceneo.

Źródło artykułu:WP Tech
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)