Android M: Oto najbardziej prawdopodobne zmiany w systemie Google

Android M: Oto najbardziej prawdopodobne zmiany w systemie Google

Android M: Oto najbardziej prawdopodobne zmiany w systemie Google
Źródło zdjęć: © Jan Persiel / CC
27.05.2015 09:17, aktualizacja: 27.05.2015 09:54

Kolejna wersja Androida, oznaczona tajemniczą literką "M" zostanie zaprezentowana w czwartek podczas corocznej konferencji Google I/O. Google nie zapowiada kolejnej rewolucji - to będzie raczej poprawiona wersja Lollipopa.

Android M, nazywany wewnętrznie "Macadamia Nut Cookie", ma być wygładzoną wersją Lollipopa, w której rzecz jasna pojawi się kilka nowych funkcji. Nie zapominajmy w końcu, że już lada moment zacznie robić się głośno o rozwiązaniach IoT (Internet of Things, internet rzeczy), do tego producenci mobilnych systemów operacyjnych cały czas pracują nad lepszymi sposobami autoryzacji w ich produktach.

Co zatem pojawi się w Androidzie M? Oto nasze domysły:

1. Szlifowanie systemu

Szlif będzie prawdopodobnie głównym tematem M-ki. Po rewolucji, jaką wprowadził Lollipop, Androida trzeba nieco dopracować, wygładzić ostre krawędzie i zadbać o jego bezproblemowość. Według nas, na pierwszy rzut oka, Android M nie będzie różnił się specjalnie od Lollipopa.

2. Poprawiony wygląd

Styl Material Design jest świetny, ale nawet Google nie przestrzega wszystkich ustalonych przez siebie wytycznych. Mamy nadzieję, że Android M pozbędzie się niespójności i zacznie mocniej wymuszać swoje własne standardy w aplikacjach.

3. Lepsza wydajność

Lollipop ma problemy z obsługą pamięci RAM, więc to na pewno zostanie poprawione. Do tego możemy spodziewać się lepszego zarządzania baterią.

4. Wielookienkowość

Robi to Samsung, robi to LG, robi to Sony. Może w końcu te same możliwości zacznie oferować Google? Dobrze poinformowane źródła sugerują, że gigant z Mountain View pracuje nad swoją wersją tego rozwiązania. Nie wiadomo jednak, kiedy zostanie ono zaprezentowane oficjalnie. Miejmy nadzieję, że właśnie w tym tygodniu.

5. Szybkie odpowiedzi, prosto z górnej belki

O co chodzi? Po otrzymaniu wiadomości SMS lub przez Google Hangouts będziemy mogli na nią odpisać bezpośrednio po wysunięciu górnej belki systemowej (na której wyświetlana będzie wiadomość). Rozwiązanie bardzo wygodne - o ile zostanie dobrze zrobione.

6. Sterowanie głosem

Funkcja ta z pewnością nie będzie hitem w naszym kraju, ze względu na barierę językową (i lokalizację systemu), ale warto podkreślić, że Google konsekwentnie rozwija Androida i usprawnia jego kontrolę za pomocą komend głosowych.

7. Natywna obsługa autoryzacji przy użyciu linii papilarnych

Plotki o natywnej obsłudze czytników linii papilarnych pojawiają się w sieci od jakiegoś czasu. Czy to oznacza, że nowe Nexusy zostaną wyposażone w takie czytniki? To bardzo możliwe.

8. Komunikacja między urządzeniami znajdującymi się w pobliżu

Bluetooth po raz kolejny nie pozwala Ci się połączyć z urządzeniem znajdującym się w pobliżu? Nowy Android prawdopodobnie otrzyma nową funkcję, która pozwoli właśnie na łączność pomiędzy urządzeniami znajdującymi się blisko siebie. Jak to będzie działać? Mamy nadzieję, że dowiemy się w czwartek.

9. Android for Work

Google coraz śmielej przedstawia swoją platformę mobilną jako system idealnie nadający się do pracy. Android for Work ma być bezpiecznym środowiskiem, w którym uruchomimy wszystkie "służbowe" aplikacje.

10. Android Pay

Google Pay to nowe API, napisane podobno od zera. O wiele bezpieczniejsze od poprzednich systemów płatności mobilnych Google, które w połączeniu z Android Pay sprawią, że w systemie Google ponownie zapanuje bałagan. No ale do tego się już przyzwyczailiśmy.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (11)