Trwa ładowanie...
dvjaqhe

Amerykanie kupili prawie 200 myśliwców. Obecnie są niezdolne do walki

F-35 Lightning II to najbardziej zaawansowany technologicznie i najdroższy program samolotów wojskowych w historii. Nieustannie trapią go jednak problemy finansowe i produkcyjne. Przedsięwzięcie przekroczyło budżet i termin. Dziś okazuje się, że 189 maszyn, które kosztowały 40 mld dolarów, może nigdy nie być zdolnych do misji bojowych.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Myśliwiec F-35
Myśliwiec F-35 (Wikimedia Commons CC BY)
dvjaqhe

Amerykański oficer, który przejął zwierzchnictwo nad programem F-35 powiedział, że Pentagon rozważa opcję pozostawienia 189 już wybudowanych samolotów w ich aktualnym, niepełnym stanie. Koszty związane z ich doposażeniem i uzbrojeniem, tak aby uzyskały status gotowości bojowej, może przekroczyć koszt nowych samolotów. Oznaczać to będzie, że wraz z F-35 zakupionymi przez Piechotę Morską i Marynarkę Wojenną amerykańskie Siły Zbrojne zostaną ze 189 samolotami, za które amerykańscy podatnicy zapłacili prawie 40 miliardów dolarów.

Tak absurdalna sytuacja wyniknęła z tego, że od początku program F-35 przewidywał, że prace rozwojowe i testy będą odbywały się na równi z produkcją samolotów. *Taki plan został przyjęty, żeby przyśpieszyć wprowadzenie nowych maszyn do służby. *W rezultacie siły zbrojne USA będą miały w sumie 800 sztuk F-35 (dostępnych oraz w produkcji) zanim projekt zostanie w pełni ukończony i przetestowany.

Zobacz także: Rosyjski samolot szpiegowski nad Polską

dvjaqhe

W związku z tym już wyprodukowane samoloty albo te budowane w starszej technologii, muszą przechodzić proces aktualizacji do najnowszej wersji. Proces jest na tyle skomplikowany i kosztowny, że może się to po prostu Pentagonowi nie opłacać. Najwcześniejsza wersja F-35 posiadająca jakiekolwiek zdolności bojowe to Block-3F, jej testy mają rozpocząć się w przyszłym roku.

*Wartość kontraktu na samoloty F-35 Lightning II to 406,5 miliarda dolarów. *1,1 biliona dolarów ma kosztować eksploatacja amerykańskich myśliwców do 2070 roku.

Źródło: The Project on Government Oversight

dvjaqhe

Podziel się opinią

Share

Bądź z nami na bieżąco


dvjaqhe

dvjaqhe
dvjaqhe