AMD Zen - tego procesora Intel powinien się obawiać

AMD Zen - tego procesora Intel powinien się obawiać19.08.2016 08:54
AMD Zen - tego procesora Intel powinien się obawiać
Źródło zdjęć: © chip.pl

W trakcie wczorajszej imprezy w San Francisco, CEO AMD Dr Lisa Su i CTO AMD Mark Papermaster zdradzili nowe informacje o rdzeniu Zen przedstawiając także kilka nowych technologii. To może oznaczać prawdziwą zmianę układu sił na rynku.

Cztery lata temu AMD rozpoczęło coś, co rzadko się zdarza w branży półprzewodników - zespół inżynierów rozpoczął od podstaw projektowanie nowego, wydajnego procesora x86. Od tamtej pory setki inżynierów AMD z całego świata poświęciło miliony godzin na tę precyzyjną i skomplikowaną pracę. To właśnie dzięki ich wysiłkowi, uporowi i wizji możemy się spodziewać, że Zen zapewni niezwykły postęp w historii firmy.

Wszystko zacznie się od dostępnych zaraz na początku przyszłego roku procesorów dla komputerów stacjonarnych - AMD wprowadzi na rynek całą gamę produktów bazujących na architekturze Zen. Będą to produkty kierowane do serwerów, infrastruktury sieciowej, centrów danych, ale także dla komputerów stacjonarnych, notebooków i nie tylko.

Przy projektowaniu tej specjalnej architektury AMD skoncentrowało się na trzech obszarach:

- Wydajności przetwarzania z całkowicie nowym przewidywaniem odgałęzień (branch prediction), wprowadzeniem nowej pamięci podręcznej dla mikrooperacji (micro-op cache) oraz znacznie szerszym oknem dla instrukcji;
- Przepustowości, aby ta wysoka wydajność miała odpowiednią ilość danych oraz instrukcji do przetworzenia. Tutaj kompletnej przebudowie uległa hierarchia pamięci podręcznej. Tej poziomu trzeciego (L3) może być nawet 8 MB; - Energooszczędności, aby wzrost wydajności i przepustowości nie spowodował wzrostu poboru energii. Wykorzystany został proces 1. nm FinFET, a także szereg technik na poziomie architektury odpowiedzialnych za oszczędzanie energii.

Podczas demonstracji AMD pokazał, że procesor Zen "Summit Ridge" przetwarza wydajniej dane w wielowątkowym teście "Blender" od taktowanego z identyczną częstotliwością procesora Intel "Broadwell-E".

Zen posiada rdzenie zaprojektowane do pracy w trybie SMT (Simultaneous Multithreading) i nowy system pamięci podręcznej o wyższej przepustowości i niższych opóźnieniach. Jego główną zaletą jest 40-procentowy wzrost liczby przetwarzanych instrukcji w jednym cyklu zegara, w porównaniu z rdzeniami poprzedniej generacji.

Zen dla komputerów stacjonarnych to rodzina Summit Ridge (8-rdzeniowe, 16-wątkowe modele dla platformy AM4). Zen dla serwerów to rodzina Naples.

Polecamy w wydaniu internetowym chip.pl: Czyżbyśmy poznali datę premiery iPhone'a 7

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)