Trwa ładowanie...
d2jx5np

Amazonia. Nie dzieje się dobrze, ale trzymajmy się faktów. Oto 5 szkodliwych mitów

Pożary w Amazonii odbiły się gigantycznym echem na całym świecie. Nie dziwię się, że takie zjawisko wywołuje w nas oburzenie i chęć reakcji. Nie możemy jednak powielać głupoty i szerzyć fake newsów. A tych w sieci w ostatnim tygodniu nie brakowało.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Pożary w Amazonii są wielką tragedią, ale nie możemy przeinaczać faktów
Pożary w Amazonii są wielką tragedią, ale nie możemy przeinaczać faktów (Getty Images)
d2jx5np

Macron, Madonna, Cristiano Ronaldo, Jaden Smith, Leonardo DiCaprio – to tylko kilka znanych i lubianych nazwisk, które wyraziły swój (słuszny oczywiście) sprzeciw wobec niszczenia "zielonych płuc świata" i udostępnili zdjęcia… no właśnie. Zdjęcia czego?

1. To nie zdjęcia Amazonii

Zdjęcie, które udostępnił Ronaldo, było zdjęciem zrobionym w południowej Brazylii, z dala od Amazonii, w dodatku w 2013 roku. Zdjęcia, które udostępnili DiCaprio i Macron mają ponad 20 lat. Madonna i Smith udostępnili fotografie sprzed ponad 30 lat. W mediach społecznościowych przewijały się też obrazy z Indii i Szwecji.

2. Zielone płuca Ziemi

Kontrowersje budzi też słynne już określenie mówiące, że Amazonia to "zielone płuca świata".

d2jx5np

Oczywiście, patrząc na to określenie w mniej dosłowny sposób, można się z nim całkowicie zgodzić - lasy amazońskie to ogromny obszar, na którym żyje mnóstwo gatunków zwierząt, i który jest schronieniem dla rdzennej ludności. W naszym kraju też o północno-wschodnich regionach mówimy "Zielone Płuca Polski".

Ale to nie oznacza, że pełnią one taką rolę, jak płuca w organizmie człowieka.

3. 20 proc. tlenu? Mit

Problemy zaczynają się, kiedy rozumiemy to określenie w sposób: "umrzemy bez tlenu produkowanego przez lasy Amazońskie, ponieważ wytwarzają one 20 proc. jego zasobów na Ziemi". Dlaczego? Dlatego, że to nieprawda. A niestety tego rodzaju informacje możemy znaleźć w wielu miejscach.

d2jx5np

Do tej kwestii odniósł się dla "Forbesa" dr Daniel Nepstad, główny autor najnowszego raportu Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu i jeden z wiodących na świecie ekspertów od lasów amazońskich:

- To bzdury. Nie ma na to żadnych naukowych dowodów. Amazonia wytwarza dużo tlenu, ale zużywa podobną jego ilość przez oddychanie.

4. Amazonia płonie od dawna

Ale to nie wszystko. Dr Nepstad zdementował też pojawiające się doniesienia, że obecne pożary to zjawisko rekordowe.

d2jx5np

- Chociaż liczba tegorocznych pożarów w Amazonii jest rzeczywiście o 80 proc. wyższa niż w na tym etapie roku 2018, to jest zaledwie 7 proc. wyższa niż średnia liczba z ostatnich 10 lat w okresie styczeń-sierpień - mówi dr Nepstad. Oto wykres przedstawiający liczbę pożarów w Brazylii w każdym roku od 1998:

Liczba pożarów w Brazylii każdego roku. National Institute for Space Research
Liczba pożarów w Brazylii każdego roku. (National Institute for Space Research)

5. Nie zapominajmy o innych miejscach

Największy pożar w historii? Największy pożar obecnie? Zdecydowanie nie.

d2jx5np

Nie bagatelizując problemu w Amazonii, nie możemy zapominać, że w innych miejscach na świecie wcale nie jest lepiej. Nadal nie ugaszono wszystkich pożarów na Syberii, a wielki dramat dzieje się w Afryce.

Portal Bloomberg.com doniósł, że w ostatnim tygodniu, przez 48 godzin, zarejestrowano prawie 7000 pożarów w Angoli i około 3400 pożarów w Demokratycznej Republice Konga. Dla porównania, w tym samym czasie, w Brazylii zanotowano ok. 2100 pożarów.

d2jx5np

Podziel się opinią

Share
d2jx5np
d2jx5np
Więcej tematów