Trwa ładowanie...
d37vmf2
Wiadomości

Albatrosy z nadajnikami na grzbiecie pomogą w znalezieniu nielegalnych łowisk

Nielegalne połowy ryb są sporym problemem. Rozwiązanie jest jednak w zasięgu ręki, a raczej skrzydła - do patrolowania mogą zostać wykorzystane ptaki.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Albatrosy pomogą w walce z przestępcami.
Albatrosy pomogą w walce z przestępcami. (Wikimedia Commons, Lic. CC BY 2.0, Fot: nomis-simon)
d37vmf2

Załogi statków rybackich czasami wyłączają lampy ostrzegawcze. Zmniejszają w ten sposób szansę na to, że zostaną przyłapani na nielegalnych działaniach. Służby znalazły jednak na to sposób.* W patrolach mają pomóc morskie ptaki.*

Albatrosy z radarami na grzbiecie

Zdarza się, że łodzie wyłączają światła na morzu. Załogi chcą się ukryć przed patrolami, kiedy łowią ryby bez licencji lub kiedy przenoszą złowione owoce morza na statki towarowe.

d37vmf2

New York Times informuje, że w znalezieniu ukrytych statków mogą pomóc ptaki morskie. Zwierzęta z doczepionymi radarami potrafią dyskretnie wykryć takie łodzie.

Henri Weimerskirch, ekolog morski z Francuskiego Narodowego Centrum Badań Naukowych w Chizé zauważa, że albatrosy są idealnymi kandydatami do wyśledzenia ukrywających się statków. Są to zwierzęta długodystansowe, przelatują spore odległości - dzięki temu potrafią znaleźćnielegalne połowy nawet w głębokim morzu. Poza tym łodzienprzyciągają naturalnie ich uwagę.

Sprzęt przyczepiany do ptaków składa się z nadajnika GPS i wymienionego radaru. Pierwszy z nich transmituje lokalizację, a drugi skanuje obszar morza. Ekwipunek został też wzbogacony o nadajnik, który przekazuje zdobyte dane do do satelitów.

System przeszedł już pierwsze próby

Omawiany pomysł został już sprawdzony. Przy pierwszym podejściu ptaki znalazły 353 statki, jednak tylko 253 z nich nadawało informacje i swoim położeniu. 253 z nich milczało. Jedna trzecia łodzi ukrywała się przed światem.

d37vmf2

Każda jednostka powinna być wyposażona w transponder, który nadaje podstawowe informacje: kurs, prędkość i inne dane wymagane przez Międzynarodową Organizację Morską.

System jest naprawdę dużym osiągnięciem, ponieważ pozwala na monitorowanie morza praktycznie w czasie rzeczywistym. Weimerskirch informuje, że zespół pracuje nad miniaturyzacją nadajników. Dzięki temu będą mniej inwazyjne.

Źródło: nytimes.com, sciencemag.org

d37vmf2

Podziel się opinią

Share

d37vmf2

d37vmf2