Trwa ładowanie...

Aktywny pancerz T-72B3 w akcji. Z łatwością zatrzymuje pocisk z RPG-7

Rosjanie od lat rozwijają technologię obrony czołgów z wykorzystaniem przeciwpocisków detonujących nadciągające pociski. W sieci pojawiło się nagranie przedstawiające testy czołgu T-72B3 wykorzystującego system obrony aktywnej T09-06 Arena-M.

Share
Aktywny pancerz T-72B3 w akcji. Z łatwością zatrzymuje pocisk z RPG-7Źródło: YouTube
d3nut49

Pancerz aktywny (lub reaktywny) to nic innego jak system obrony czołgu przed nadciągającymi pociskami przeciwpancernymi. Wbrew pozorom, nie jest to potężna metalowa płyta nie do przebicia. Składa się on z przeciwpocisków, których zadaniem jest wystrzelenie się w odpowiednim momencie tak, aby dokonać detonacji nadciągającego pocisku jeszcze przed zbliżeniem do pancerza czołgu.

W przypadku systemu obrony aktywnej T09-06 Arena-M, chroni on przed wszelkimi atakami z broni przeciwpancernej, w tym nawet pocisków kierowanych. Na nic zdają się wystrzały z RPG-7, co możecie zobaczyć na udostępnionym niedawno nagraniu. System umożliwia szybkie naprowadzanie pocisków tuż po wystrzeleniu, co pozwala im niszczyć cele w odległości od 20 do 50 metrów w zakresie dookólnym (360o) od -6 do +20o w pionie - podaje Altair.

Testing of the active protection system Arena-M installed on the T-72B3 tank.

Jak widać na nagraniu, pocisk z RPG-7 zostaje zdetonowany około 2-3 metry przed T-72B3. Taka odległość wystarczy, aby uniknąć krytycznych uszkodzeń pancerza. Z pewnością jednak generowany w wyniku podwójnego wybuchu huk i wstrząs może nieźle oszołomić czołgistów. 

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
d3nut49

Podziel się opinią

Share
d3nut49
d3nut49
Więcej tematów