Aktualizacja firmware'u: ulepsz swój sprzęt!

Aktualizacja firmware'u: ulepsz swój sprzęt!

Aktualizacja firmware'u: ulepsz swój sprzęt!
Źródło zdjęć: © via chip.pl
23.02.2011 12:52, aktualizacja: 23.02.2011 16:04

Nowe możliwości zupełnie za darmo? Tak! Przed wami poręczne kompendium aktualizacji firmware'u: w jakich urządzeniach warto podmieniać oprogramowanie i czy jest to trudne czy łatwe, ile można zyskać a ile stracić. Zapraszamy do czytania!

Firmware to wewnętrzne oprogramowanie sterujące urządzenia elektronicznego - swego rodzaju wbudowany w nie na stałe system Windows. A ponieważ programy te są coraz bardziej złożone, wersja wgrana przez producenta w fabryce nie zawsze jest wolna od błędów - ostatecznie testerzy też muszą zmieścić się w cyklu produkcyjnym i dysponują ograniczonym czasem. Błędy w oprogramowaniu można jednak skorygować aktualizacją firmware’u. Wybraliśmy kategorie sprzętu, przy których ten proces przynosi największe pozytywne efekty, a w ramach każdej z nich skupiliśmy się na najważniejszych producentach i najbardziej rozpowszechnionych urządzeniach.

Do instalacji firmware’u najczęściej wystarczy niewielkie narzędzie dostępne na stronach producenta. Niektóre urządzenia (aparaty, odtwarzacze DVD) można zaktualizować, kopiując sterowniki na kartę pamięci lub wypalając je na płycie i wkładając nośnik.

Uwaga, ryzyko zawieszenia!
Ważne, aby podczas aktualizacji wszystko poszło jak należy. Dlatego zanim ją zaczniemy, zamknijmy wszystkie aplikacje i skanery antywirusowe. Jeśli zaś update’u dokonujemy przez przeglądarkę, zamknijmy wszystkie nieużywane karty.

UWAGA Przy niektórych urządzeniach, np. ruterach DSL, firmware może się różnić w zależności od wersji językowej. Wprawdzie wytwórcy wciąż starają się uprościć aktualizację - przycisk »Update«, automatyczne powiadomienia o nowych wersjach oprogramowania itp. - jednak najczęściej procedura wciąż wymaga skrupulatnego sprawdzania serii i numerów urządzeń.

Ponadto powinniśmy bezwarunkowo czytać instrukcje aktualizacji firmware’u. Pamiętajmy też, że niektóre urządzenia podczas tego procesu kasują wszystkie wprowadzone ustawienia. Jeśli zapiszemy je przed aktualizacją i wgramy ponownie po jej przeprowadzeniu, unikniemy ponownej konfiguracji. Czasami Windows po aktualizacji wymaga ponownej aktywacji systemu. Wykorzystajmy tę okazję, aby zaktualizować również inne elementy, i dopiero potem aktywujmy system.

Obraz
© Kliknij, aby powiększyć (fot. via chip.pl)

Z płytami głównymi otrzymujemy najczęściej niewielki program, który aktualizuje firmware z poziomu Windows. W netbookach i wielu notebookach częstą procedurą jest umieszczanie pliku aktualizacji w pamięci USB, podłączanie jej do komputera i uruchamianie aktualizacji po restarcie lub inicjowanie jej za pomocą skrótu klawiaturowego, np. [ALT] + [F2].

Obraz
Obraz

UWAGA Ze względu na ryzyko awarii, aktualizacji firmware'u powinniśmy dokonywać tylko wtedy, gdy naprawi to działanie jakiegoś modułu urządzenia albo doda doń potrzebną funkcję. Uważajmy, aby do aktualizacji użyć pliku pasującego do naszego sprzętu, a przed jej rozpoczęciem naładujmy jego baterię. Nigdy nie ryzykujmy braku zasilania i nigdy, pod żadnym pozorem nie przerywajmy procesu aktualizacji.

Obraz
© Kliknij, aby powiększyć (fot. via chip.pl)

Większość producentów oferuje narzędzia do update'ów: wystarczy podłączyć telefon do komputera i uruchomić odpowiednie oprogramowanie - wiele smartfonów z Androidem samoczynnie pobiera aktualizacje od operatora, a Apple używa do tego celu iTunes. Jeśli mamy Nokię, to skorzystajmy z PC Suite, dla użytkowników Samsunga najlepsze będzie narzędzie New PC Studio, a właściciele LG powinni sięgnąć po Mobile Update Tool.

Obraz

UWAGA Za pomocą programu do zarządzania informacjami zabezpieczmy prywatne dane. Czasami bowiem update powoduje przywrócenie ustawień fabrycznych i utratę danych. Pod żadnym pozorem nie przerywajmy aktualizacji i uważajmy na hakerski lub zmodyfikowany firmware - często oferuje więcej funkcji lub obchodzi blokady, ale nie ma gwarancji prawidłowego działania urządzenia.

Polecamy w wydaniu internetowym chip.pl: "Masz Androida? Musisz zobaczyć te aplikacje!"

Obraz
© Kliknij, aby powiększyć (fot. via chip.pl)

Aby zaktualizować firmware, najczęściej ściągamy plik, który następnie rozpakowujemy i kopiujemy na kartę pamięci aparatu. W jego menu wybieramy wyświetlanie wersji i stamtąd rozpoczynamy aktualizację. Niektóre urządzenia od razu po włączeniu rozpoznają, że na karcie pamięci znajduje się nowy firmware i przed instalacją proszą jedynie o naszą akceptację. Do rzadkości należą aktualizacje wykonywane przez narzędzie umieszczone na nośniku zewnętrznym podpiętym przez USB.

Obraz

UWAGA Przed aktualizacją naładujmy całkowicie baterię i skopiujmy do komputera wszystkie zdjęcia z karty pamięci. Dla pewności zanotujmy też ustawienia szczegółowe, bo je również możemy stracić. Następnie sformatujmy kartę pamięci i skopiujmy na nią plik update'u. Również i w tym przypadku pod żadnym pozorem nie wolno przerywać procesu aktualizacji.

Obraz
© Kliknij, aby powiększyć (fot. via chip.pl)

Apple wgrywa aktualizacje za pomocą iTunes, iRiver używa iRiver Firmware Updater, Creative i inni producenci oferują specjalne narzędzia, które możemy ściągnąć z Sieci. W urządzeniach firm Samsung, Cowon i kilku innych producentów firmware umieszczamy w katalogu systemowym odtwarzacza, odłączamy go od komputera i uruchamiamy ponownie. Sprzęt sam rozpozna i załaduje nowe oprogramowanie. Często możemy też uruchomić aktualizację za pomocą jednego z punktów menu.

Obraz

UWAGA Powtarzamy to do znudzenia, ale to ważne: naładujmy odtwarzacz przed aktualizacją i wykonajmy kopię zapasową plików. Przed aktualizacją w miarę możliwości zamknijmy uruchomione na pececie programy, wyłączmy skaner antywirusowy i odłączmy urządzenia podpięte przez USB z wyjątkiem odtwarzacza. W żadnym wypadku nie przerywajmy aktualizacji.

Polecamy w wydaniu internetowym chip.pl: "Masz Androida? Musisz zobaczyć te aplikacje!"

Obraz
© Kliknij, aby powiększyć (fot. via chip.pl)

Działające z ustawieniami fabrycznymi nagrywarki często obsługują określone typy płyt wyłącznie z niskimi prędkościami i nie wiedzą, jak obchodzić się z nowymi rodzajami nośników. Aktualizacja rozwiązuje ten problem. Przy czym możemy albo wyszukać aktualizację określonego modelu, albo stosować wygodne narzędzia live-update, które rozpoznają i regularnie aktualizują nagrywarki.

Obraz

UWAGA Używajmy tylko firmware'u pasującego do napędu. Jeśli w urządzeniu znajduje się płyta, wyjmijmy ją. Zamknijmy wszystkie nieużywane programy oraz skaner antywirusowy i narzędzia widoczne w zasobniku systemowym. Podczas aktualizacji nie pracujmy na pececie. Jeśli nasz Windows lubi się zawiesić, to lepiej zaniechajmy update'u - gdy aktualizacja się nie powiedzie to w większości przypadków trzeba będzie pożegnać się z nagrywarką.

Obraz
© Kliknij, aby powiększyć (fot. via chip.pl)

Plik pobieramy ze strony producenta, rozpakowujemy i wczytujemy w programie zarządzającym rutera. Ruter zaktualizuje się i uruchomi ponownie. Niektóre urządzenia aktualizują firmware automatycznie: wystarczy od czasu do czasu uruchomić aktualizację przez odpowiednią opcję w interfejsie.

Obraz

UWAGA Używajmy wyłącznie frimware’u dla naszego regionu, gdyż standardy urządzeń DSL są różne w różnych krajach. Przed aktualizacją zatrzymajmy połączenia internetowe wszystkich pecetów w lokalnej sieci WLAN. Upewnijmy się, że nie będzie przerw w zasilaniu rutera. Nie śpieszmy się też z wyciąganiem wtyczki, jeśli urządzenie nie zgłosi się od razu - aktualizacja może trochę potrwać. Niektóre rutery po aktualizacji tracą swoje ustawienia, nie wykonujmy jej więc, jeśli nie znamy danych dostępowych do naszego łącza DSL.

Polecamy w wydaniu internetowym chip.pl: "Masz Androida? Musisz zobaczyć te aplikacje!"

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (42)