Akoya Mini E1312 - kolejny netbook z układem AMD

Akoya Mini E1312 - kolejny netbook z układem AMD

Akoya Mini E1312 - kolejny netbook z układem AMD
07.07.2009 17:00, aktualizacja: 08.07.2009 10:14

Na rynek trafiły dwa nowe netbooki wyposażone w układy Sempron firmy Advanced Micro Devices. Producenci mini-laptopów sięgają po rozwiązania AMD bardzo dobrowolnie - firma znana jest bowiem z tego, że podchodzi do tego segmentu rynku ze znacznym dystansem.

Zaledwie dwa tygodnie po tym jak Acer Gateway wprowadził do sprzedaży netbook Gateway LT3103. oparty o platformę Sempron, inny producent komputerów zdecydował się na podobne rozwiązanie. Na rynek trafił właśnie Akoya Mini E1312, mini-laptop sygnowany marką Medion.
Akoya Mini E131. oferuje ekran o przekątnej 11-6 cali, 160GB miejsca na dysku HDD, 1GB pamięci ram oraz AMD Sempron 210U 1,5GHz pracujący na chipsecie M690E ze wspomaganiem graficznym od ATI. Urządzenie kosztuje 399 dolarów.
Najciekawsze, że Advanced Micro Devices oficjalnie utrzymuje, iż firma nie jest zainteresowana rynkiem netbooków. Producent opisał niegdyś urządzenia jako "zbyt małe i niefunkcjonalne".

Obraz
© (fot. Medion)

Na początku lutego Dirk Meyer, prezes i dyrektor naczelny Advanced Micro Devices powiedział, że netbooki zostaną zapomniane w ciągu roku.

Po ostatnich premierach urządzeń pracujących na Sempronie AMD wypowiada się w łagodniejszym tonie: "Cóż, AMD oferuje różne rozwiązania i to od producentów komputerów zależy jak je wykorzystają. Odpowiednio skonfigurowany Sempron wspomagany właściwym chipsetem i układem graficznym może notować lepsze wyniki niż Atom" - powiedział John Taylor, rzecznik firmy. "AMD nie zbudowało platformy dla netbooków, wolimy koncentrować się na laptopach. Jeśli jednak producenci implementują nasze rozwiązania do tych urządzeń, to tym lepiej dla nas" - dodał Taylor.

Większość dzisiejszych netbooków pracuje w oparciu o procesory Intel Atom - maszyny wykorzystujące architektury konkurencyjne, np. procesory Via Nano należą do rzadkości, a sprzęt zbudowany wokół technologii Tegra czy Snapdragon (platformy wykorzystujące procesory Arm) ma dopiero trafić na rynek. Wiele wskazuje jednak na to, że te ostatnie komputerki lepiej scharakteryzuje termin "przenośne urządzenie internetowe" niż "pecet".

Źródło artykułu:idg.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)