ajaxWindows - system w przeglądarce

12.09.2007 14:00

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Przyzwyczailiśmy się już do myśli, że aplikacje uruchamiane w przeglądarce internetowej mogą nam zastąpić edytor tekstu, arkusz kalkulacyjny, zaawansowanego klienta poczty elektronicznej, czy też program do edycji obrazów, czy wideo. A co, gdyby przeglądarka zastąpiła nam prawie cały system operacyjny? Czy to w ogóle możliwe, a tym bardziej zasadne? Przyjrzyjmy się zatem najnowszej propozycji właściciela firmy Linspire, Michaela Robertsona - ajaxWindows - która zmierza właśnie w tym kierunku.

Uruchamiając _ ajaxWindows _ użytkownik ma możliwość obejrzenia wersji demonstracyjnej aplikacji, lub też założenia konta w serwisie i natychmiastowego rozpoczęcia pracy. Oczywiście korzystanie z serwisu jest całkowicie bezpłatne. Po uruchomieniu "webowych okienek" prezentuje się nam widok pulpitu, znany doskonale ze wszystkich nowoczesnych systemów operacyjnych. Mamy więc pasek zadań, na którym widać uruchomione aplikacje, ikony "Mój komputer", "Moje dokumenty", "Moje obrazy", czy też kosz na śmieci.

Użytkownicy nowego "systemu" mogą bardzo szybko poczuć się jak u siebie w domu, gdyż aplikacja pozwala na dowolne ustawianie ikon na pulpicie z użyciem mechanizmu _ drag and drop _, dowolne przystosowanie menu startowego, przeszukiwanie folderów przy pomocy czegoś na kształt eksploratora systemu Windows i oczywiście proste uruchamianie dostępnych aplikacji. Oprócz tego użytkownik ma możliwość ustawienia domyślnego silnika wyszukiwarki internetowej, witryny startowej, czy też preferowanego serwisu poczty internetowej.

Dla wygody i uzyskania najlepszego efektu, po uruchomieniu ajaxWindows, można przejść do widoku pełnoekranowego ( naciskając przycisk F11 ).

Komu może się przydać takie rozwiązanie? Jeżeli stanie się ono dojrzałe, może zainteresować użytkowników, którzy często zmieniają komputery, na których pracują. _ ajaxWindows _ zapewni im wtedy takie samo środowisko pracy i bezproblemowy dostęp do własnych dokumentów. Innym zastosowaniem może być tworzenie dodatkowej kopii bezpieczeństwa, gdyż przechowywane tutaj dane będą składowane na, miejmy nadzieję, bezpiecznych serwerach firmy Google. Póki co, trzeba jednak poczekać aż rozwiązanie trochę okrzepnie i znajdzie uznanie użytkowników.

Cel, jaki przyświecał tworzeniu aplikacji, to zebranie tego, co najlepsze wśród aplikacji internetowych i spójne przedstawienie w jednym miejscu. Czy się to udało najlepiej ocenią użytkownicy, my natomiast przyjrzymy się jeszcze pokrótce, co więcej może nam zaoferować _ ajaxWindows _.Aplikacje

Standardowo użytkownik ma też dostęp do wielu podstawowych narzędzi, jak na przykład edytor tekstu _ AjaxWrite _, prosty edytor graficzny _ AjaxSketch _, czy program do tworzenia prezentacji _ AjaxPresents _ ( więcej na ich temat można znaleźć między innymi w artykule "'Internet Office 2007', czyli biuro w Sieci - http://www.idg.pl/news/108991.html" ). Oprócz nich "system" wyposażony jest także w prostą książkę adresową, odtwarzacz muzyczny, czy też program służący do synchronizacji dokumentów i plików z komputerami użytkownika. Wszystkie wymienione wyżej aplikacje pochodzą z firmy Ajax13 i są unikalne w systemie z jednego powodu - otwierają się w okienkach na pulpicie, jak prawdziwe aplikacje. Inne, opisywane niżej programy uruchamiane są po prostu w oknach przeglądarki internetowej.

Oprócz tych standardowych składników naszego "systemu", użytkownik ma również szybki dostęp do kilku innych aplikacji internetowych, takich jak _ Google Docs _, _ Google News _, _ Google Images _, _ Google Calendar _, czy , _ Google Maps _, a także świetnego, webowego edytora obrazków _ Picnik _ ( więcej na jego temat można znaleźć w artykule "Photoshop w Sieci, czyli przegląd webowych edytorów graficznych - http://www.idg.pl/news/109403.html" ), czy też komunikatora internetowego i programu do komunikacji głosowej. Jeżeli to nie wystarcza, można bardzo szybko dodać własną aplikację, lub wybrać jedną z posegregowanych tematycznie i przygotowanych do instalacji. Nie należy utożsamiać owej "instalacji" z takim samym procesem na naszym domowym komputerze biurkowym. Nie ma tu miejsca żadne kopiowanie plików, zapisywanie ustawień w rejestrze systemowym itp. Tutaj ogranicza się ona jedynie do dodania skrótu do serwisu internetowego na pulpicie i w menu startowym.

To jednak nie wszystko, swój pulpit użytkownik może urozmaicić przy pomocy "widgetów", znanych z systemu operacyjnego MacOS X, czy przeglądarki internetowej Opera. Są to proste programy o bardzo różnorodnej funkcjonalności bądź to ułatwiające życie ( czytniki kanałów RSS, podgląd pogody, kalkulator, system karteczek z notatkami ), bądź też zdobiące pulpit, czy też bardziej wysublimowane, jak na przykład tablica okresowa pierwiastków, kalkulator naukowy, czy widget wspomagający naukę znaków japońskiego alfabetu.

Synchronizacja dokumentów

Aplikacja potrafi synchronizować dokumenty przechowywane na lokalnym komputerze z sieciowym repozytorium. W tym celu wykorzystywane jest konto pocztowe Gmail. Można korzystać z posiadanego już konta, jednak aplikacja zaleca stworzenie sobie nowego, w celu przechowywania tam dokumentów. Każdy dodany do _ ajaxWindows _ dokument, czy plik zostaje automatycznie przesłany na zdefiniowane konto pocztowe i tam bezpiecznie zachowany. Jeżeli użytkownik nie posiada jeszcze konta pocztowego Gmail, lub chce założyć nowe na potrzeby aplikacji, to pomaga ona w jego utworzeniu. Oprócz tego _ ajaxWindows _ pozwala przechowywać zakładki przeglądarki, tapety pulpitu, czy pliki muzyczne. Jeżeli chodzi o muzykę, to podobnie jak dokumenty przechowywana jest ona w zewnętrznym serwisie _ MP3tunes Locker _, w którym automatycznie tworzone jest konto.

Nawet, jeżeli nie jesteśmy zainteresowani używaniem _ ajaxWindows _, to sam system składowania dokumentów w różnych serwisach internetowych może być ciekawym rozwiązaniem tworzenia kopii zapasowych i synchronizacji danych pomiędzy różnymi komputerami, na przykład domowym i stacją roboczą w pracy.Praca z ajaksem, czystym relaksem ; )

Według zapewnień producenta, _ ajaxWindows _ może być uruchomione z dowolnego systemu operacyjnego Windows, MacOS X, czy Linux. Najlepiej sprawuje się w przeglądarce Firefox 2.0+, ale działa również z Internet Eksplorerem 6+ ( po zainstalowaniu odpowiedniej wtyczki ActiveX ). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę języka JavaScript oraz możliwość pokazywania wyskakujących okienek i przyjmowania ciasteczek ( ang. cookies ) z witryny _ ajaxwindows.com _. Oprócz tego wymagana jest maszyna wirtualna Javy w minimalnej wersji 6 poprawka 2 ( JRE 6 update 2 ).

My przyjrzeliśmy się aplikacji w przeglądarce Firefox. Działała ona bardzo sprawnie, z jednym wyjątkiem - nie działały "widgety". Z uruchamianiem pozostałych programów nie było problemu i wszystko działało bez specjalnych opóźnień, czy błędów.

Jeżeli natomiast wziąć pod uwagę same aplikacje, to opisanie ich funkcjonalności przekracza ramy niniejszego artykułu. Więcej informacji o webowych odpowiednikach desktopowych programów można znaleźć choćby w artykułach: "'Internet Office 2007', czyli biuro w Sieci - http://www.idg.pl/news/108991.html", "Photoshop w Sieci, czyli przegląd webowych edytorów graficznych - http://www.idg.pl/news/109403.html", czy "Darmowa edycja wideo w Sieci - http://www.idg.pl/news/111048.html".

Krótkie podsumowanie

Nazwanie _ ajaxWindows _ systemem operacyjnym jest dużą przesadą, jednak sam pomysł wydaje się być ciekawy. Najbardziej brakuje tutaj spójnego interfejsu użytkownika w aplikacjach internetowych firm trzecich, bo o ile te ze stajni Ajax13 integrują się bardzo ładnie, to inne otwierają się po prostu jako kolejne okna przeglądarki internetowej.

Jednak nie ma się co zrażać, bo być może są to dopiero pierwsze kroki, lecz w dobrym kierunku. Kto wie, może za kilka lat tak właśnie będzie wyglądała praca z komputerem.

Na witrynie _ ajaxwindows.com - http://www.ajaxwindows.com/ _ można obejrzeć wideo z prezentacją serwisu, można też obejrzeć i popracować z jego demonstracyjną wersją, lub też całkowicie za darmo założyć konto i rozpocząć pracę z "systemem w przeglądarce".

UWAGA!
Jak donosi producent _ ajaxWindows _, z uwagi na bardzo dużą liczbę nowych użytkowników chcących przetestować aplikację występują przejściowe kłopoty z jej obsługą, co może powodować niemożność zalogowania się i korzystania z systemu.

Źródło artykułu:PC World Komputer
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)