Airlander 10: największy pojazd powietrzny świata gotowy do startu

Airlander 10: największy pojazd powietrzny świata gotowy do startu30.04.2016 13:12
Airlander 10: największy pojazd powietrzny świata gotowy do startu
Źródło zdjęć: © chip.pl

Historia tego modelu sterowca jest równie skomplikowana, jak historia sterowców w ogóle. Wszystko wskazuje jednak na to, że niebawem z sukcesem oderwie się od ziemi.

Airlander 10, czyli największy i najdłuższy pojazd latający na świecie, w ciągu najbliższych tygodni powinien wykonać swój dziewiczy, testowy lot. A właściwie to prawie dziewiczy, bo ten sam pojazd (ale jeszcze nie z finalnym wyposażeniem i awioniką) wzleciał już kiedyś w powietrze: w 2012 roku w Stanach Zjednoczonych.

Od tego czasu wiele się jednak zmieniło. W największym skrócie historia przedstawia się następująco: armia amerykańska zrezygnowała z rozwoju tego projektu, który za 200 tysięcy funtów przejęli Anglicy. Rozwijali oni projekt, inwestując w niego miliony funtów. W rezultacie, w tym miesiącu pojazd został oficjalnie "ochrzczony" przez księcia Kentu i nadano u imię "Martha Gwyn". W ciągu najbliższych tygodni powinien odbyć swój pierwszy lot testowy.

Nazwa Airlandera 10 pochodzi od obliczanego udźwigu pojazdu, zdolnego unieść 10-tonowy ciężar. A wszystko to nie tylko za sprawą potężnego, 92-metrowego cielska wypełnionego 38 tysiącami metrów sześciennych helu i napędzanego czterema turbodoładowanymi silnikami V8 Diesela, ale również specjalnego kształtu, zwiększającego udźwig o około 40 procent. Inna sprawa, że - zwłaszcza z przodu - Airlander 10 nie wygląda przez to zbyt majestatycznie. Dwie (a nie trzy, jak z tyłu) nadęte półkule przypominają internautom unoszącą się w powietrzu pewną część ciała, co stało się nawet powodem do niewybrednych żartów.

288773183111575699
Źródło zdjęć: © (fot. Twitter)

Warto na koniec dodać, że nawet Airlander 10 to tylko "projekt przejściowy". Firma Hybrid Air Vehicles (HAV), która odpowiedzialna jest obecnie za jego rozwój i budowę, planuje bowiem skonstruowanie Airlandera 50, dysponującego 5-razy większym udźwigiem i... odpowiednio większego.

Polecamy w wydaniu internetowym chip.pl: Zmiany na liście topowych producentów telefonów

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)