ycipk-3a3ej4

Airbus stworzy superszybki śmigłowiec hybrydowy

Koncern zbrojeniowy Airbus Helicopters planuje wprowadzić nowe, hybrydowe śmigłowce, które będą mogły latać z prędkością ponad 400 km/h. Urządzenie o nazwie RACE (Rapid And Cost-Effective Rotorcraft) to maszyna realizowana w ramach europejskiego programu badawczego Clean Sky 2.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Airbus stworzy superszybki śmigłowiec hybrydowy
(Airbus Helicopters)
ycipk-3a3ej4

Projekt zaprezentowano na podparyskim lotnisku Le Bourget podczas Paris Air Show. RACE ma być nie tylko jedną z najszybszych maszyn na świecie, ale też niezwykle zwrotną oraz niedrogą w eksploatacji.

Urządzenie będzie wyposażone w dwa silniki Le Rolls-Royce Turbomeca - RTM322 o mocy 2270 KM (1.693 kW). Helikopter będzie miał korpus wykonany z metalu i kompozytu, a silniki będą obsługiwały system start-stop, aby zaoszczędzić paliwo. Zainstalowane zostaną także wysokonapięciowe generatory prądu stałego, które znacznie przyczynią się do zmniejszenia masy statku.

RACE ma opierać się na zamkniętym układzie skrzydeł (box-wing), dzięki czemu śmigłowiec będzie miał właściwości aerodynamiczne i emitował niski poziom dźwięku.

Zobacz: Airbus A380 będzie jeszcze większy

ycipk-3a3ej4

Zdaniem koncernu, śmigłowiec będzie idealnie nadawał się dla służb ratowiniczych i medycznych. Montaż prototypu jest planowany na 2019 rok, a pierwszy lot odbędzie się rok później. Sfinansowanie budowy maszyny będzie kosztowało 224 miliony dolarów.

Pierwowzorem do budowy śmigłowca RACER był Eurocopter X3, który w 2013 roku pobił rekord prędkości dla śmigłowca, osiągając 472 km/h.

ycipk-3a3ej4
ycipk-3a3ej4
ycipk-3a3ej4
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-3a3ej4