WP

Airbus stworzy superszybki śmigłowiec hybrydowy

Koncern zbrojeniowy Airbus Helicopters planuje wprowadzić nowe, hybrydowe śmigłowce, które będą mogły latać z prędkością ponad 400 km/h. Urządzenie o nazwie RACE (Rapid And Cost-Effective Rotorcraft) to maszyna realizowana w ramach europejskiego programu badawczego Clean Sky 2.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Airbus stworzy superszybki śmigłowiec hybrydowy
(Airbus Helicopters)
WP

Projekt zaprezentowano na podparyskim lotnisku Le Bourget podczas Paris Air Show. RACE ma być nie tylko jedną z najszybszych maszyn na świecie, ale też niezwykle zwrotną oraz niedrogą w eksploatacji.

Urządzenie będzie wyposażone w dwa silniki Le Rolls-Royce Turbomeca - RTM322 o mocy 2270 KM (1.693 kW). Helikopter będzie miał korpus wykonany z metalu i kompozytu, a silniki będą obsługiwały system start-stop, aby zaoszczędzić paliwo. Zainstalowane zostaną także wysokonapięciowe generatory prądu stałego, które znacznie przyczynią się do zmniejszenia masy statku.

RACE ma opierać się na zamkniętym układzie skrzydeł (box-wing), dzięki czemu śmigłowiec będzie miał właściwości aerodynamiczne i emitował niski poziom dźwięku.

Zobacz: Airbus A380 będzie jeszcze większy

WP

Zdaniem koncernu, śmigłowiec będzie idealnie nadawał się dla służb ratowiniczych i medycznych. Montaż prototypu jest planowany na 2019 rok, a pierwszy lot odbędzie się rok później. Sfinansowanie budowy maszyny będzie kosztowało 224 miliony dolarów.

Pierwowzorem do budowy śmigłowca RACER był Eurocopter X3, który w 2013 roku pobił rekord prędkości dla śmigłowca, osiągając 472 km/h.

WP
WP
WP
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.
WP