Trwa ładowanie...

Airbus Beluga XL: pierwszy lot testowy. Samolot, który wygląda jak uśmiechnięty delfin

Airbus Beluga XL to jeden z najśmieszniejszych albo najbrzydszych samolotów na świecie - jak kto woli. Jedno jest pewne - przejść obok tej maszyny obojętnie się nie da. Już niedługo zacznie regularne loty, bo pierwszy test został zdany pomyślnie.
Share
Latający delfin? Nie, to nowy model Airbusa
Latający delfin? Nie, to nowy model AirbusaŹródło: Materiały prasowe
d4bxgte

Uroczy lub dziwny wygląd to rzecz jasna zasługa specyficznego malowania. Choć laikom przypomina delfina, to tak naprawdę nazwany i upiększony został na cześć zwierzęcia żyjącego w zimnych wodach - białuchy arktycznej. Airbus Beluga XL to samolot, który łączy zdolność przenoszenia ładunków z wysoką prędkością i wydajnością modelu A300-600.

W kwietniu na WP Tech informowaliśmy, że silniki przeszły testy, co wówczas oznaczało, że niedługo Airbus Beluga XL wzniesie się w powietrze. Pierwszy testowy lot samolot ma już za sobą - czwartkowy sprawdzian przeszedł pomyślnie.

Udźwig Airbusa Belugi XL wynosi 53 tony. Jest długi na 63.1 m, zaś jego wysokość to niecałe 19 m. Kokpit jest umieszczony dużo niżej niż w A300-600, aby uniknąć konieczności odłączania elektryczności, za każdym razem, gdy samolot jest ładowany i rozładowywany.

  Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe

5 egzemplarzy Airbusa Belugi XL ma zacząć pracę już w 2019 roku.

d4bxgte

Podziel się opinią

Share
d4bxgte
d4bxgte
Więcej tematów