Trwa ładowanie...
d19x04s

Agencja Bezpieczeństwa USA chce podsłuchiwać Internet Rzeczy. Czyli prawie wszystko

Richard Ledgett, wicedyrektor amerykańskiej agencji NSA podczas konferencji dotyczącej wojskowych technologii w Waszyngtonie zdradził, że NSA szuka sposobów na monitorowanie urządzeń IoT, z których korzystają Amerykanie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Agencja Bezpieczeństwa USA chce podsłuchiwać Internet Rzeczy. Czyli prawie wszystko
(PAP/EPA - JIM LO SCALZO)
d19x04s

Internet rzeczy (ang IoT, Internet of Things) to koncepcja, według której przedmioty mogą pośrednio albo bezpośrednio gromadzić, przetwarzać lub wymieniać dane o właścicielu za pośrednictwem sieci komputerowej i/lub internetu. Do tego typu przedmiotów zaliczają się między innymi urządzenia gospodarstwa domowego, artykuły oświetleniowe i grzewcze, urządzenia ubieralne (wearables), jak np. opaski czy "zegarki". Najprościej mówiąc, w naszym otoczeniu jest cała masa tego typu urządzeń. Nierzadko gromadzą one wiele danych na temat swoich właścicieli czy innych użytkowników.

Ledgett powiedział, że NSA absolutnie nie boi się kolejnych gigabajtów danych, które służba musiałaby monitorować po tym, jak już uda jej się uzyskać dostęp do gadżetów IoT. Ledgett podczas swojego wystąpienia powiedział również, że dla NSA nie ma różnicy, czy monitorowanie urządzenie byłoby dziecięcą zabawką, termostatem czy sprzętem medycznym - agencja chce mieć dostęp do wszystkich urządzeń z kategorii internetu rzeczy. National Security Agency (NSA) to amerykańska wewnętrzna agencja wywiadowcza koordynująca m.in. zadania wywiadu elektronicznego, powstała w kwietniu 195. roku na bazie struktury działającej od 1949 roku, Agencji Bezpieczeństwa Sił Zbrojnych.

Zobacz także: Czym jest NSA?

d19x04s

NSA przechwytuje i analizuje dane obcych państw w zakresie łączności radiowej, telefonicznej, internetowej oraz emisji wszelkiego rodzaju urządzeń radiolokacyjnych i systemów naprowadzania pocisków rakietowych. Podstawą technicznej infrastruktury szpiegowskiej jest system Echelon.

Czytaj więcej: Echelon - system, który czyta twoje maile, SMS-y i słucha twoich rozmów

NSA koordynuje wszelkie działania Stanów Zjednoczonych w zakresie kryptoanalizy i kryptobezpieczeństwa. Jej dwa podstawowe zadania to łamanie systemów kodowych i szyfrowych innych państw oraz ochrona bezpieczeństwa systemów informacyjnych, łączności amerykańskiej, w tym łączności Białego Domu. Koordynacją współpracy NSA z Siłami Zbrojnymi Stanów Zjednoczonych zajmuje się Centralna Służba Bezpieczeństwa.

d19x04s

Działalność NSA wywołała mnóstwo kontrowersji po tym, jak Edward Joseph Snowden - amerykański demaskator, były pracownik CIA i zleceniobiorca zatrudniony przez firmy Dell oraz Booz Allen Hamilton na umowach dla NSA - ujawnił na łamach prasy kilkaset tysięcy poufnych, tajnych i ściśle tajnych dokumentów NSA, co opisane zostało przez prasę jako największy wyciek danych informacji w historii USA. Poszukiwany przez władze USA pod zarzutem ujawnienia tajemnic państwowych i szpiegostwa, na początku sierpnia 201. roku otrzymał azyl tymczasowy w Rosji, a po roku prawo stałego pobytu.

słk

WP / chip / theintercept / Wikimedia Commons

Zobacz też: Ta choroba może prowadzić do niepłodności. Sprawdź, czy jesteś w grupie ryzyka

d19x04s

Podziel się opinią

Share

Bądź z nami na bieżąco


d19x04s

d19x04s
d19x04s