ycipk-3s3zne

550-tonowa pływająca turbina. Bije na głowę wszystkie elektrownie pływowe

W mniej niż 12 miesięcy, 2-megawatowa turbina SR2000 wyprodukowała więcej niż trzy gigawatogodzin odnawialnej energii. Firma Scotrenewables Tidal Power twierdzi, że to absolutny rekord.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
63-metrowa maszyna zbiera ogromne ilości energii
63-metrowa maszyna zbiera ogromne ilości energii (Scotrenewables)
ycipk-3s3zne

Turbina SR2000 znajduje się w Europejskim Centrum Energetyki Morskiej (EMEC) w Orkney w Szkocji. Jest aktualnie najpotężniejszą na świecie działająca elektrownią pływową. Maszyna pokazuje, jak ogromny potencjał drzemie w tej technologii.

Firma pochwaliła się działaniem swojej maszyny publikując nagranie. Jak można zauważyć na filmiku, firma stawia na szybkie i proste rozwiązania, które są zapewne kluczem do sukcesu. Przede wszystkim obniżają koszty produkcji oraz instalacji np. przez wykorzystywanie taniej stali.

ycipk-3s3zne

Montaż maszyny przeprowadza się całkowicie na lądzie. Dopiero, gdy jest już gotowa do pracy, zostaje zwodowana przy pomocy dźwigów portowych. SR2000 nie posiada własnego napędu, więc jest umieszczana w odpowiednim miejscu poprzez promy holownicze.

550-tonowa turbina o długości 63 metrów i maksymalnej średnicy 3,8 metra zanurza się na ponad 6 metrów. Podczas holowania, ogromny 16-metrowy wirnik, który pobiera energię pływową jest schowany. Dopiero, gdy maszyna dotrze do miejsca docelowego zmienia się na tryb operacyjny.

Scotrenewables
Podziel się
ycipk-3s3zne
Scotrenewables
Podziel się

Po ponad 20 latach projektowania, aby dostosować ją do odpowiednich standardów, w 2016 roku rozpoczęła pracę na morzu. Już na samym początku inżynierowie byli zaskoczeni efektywnością SR2000. Maszyna w ciągu pierwszych 24 godzin wytworzyła 38 proc. energii więcej, niż przewidywano.

W ciągu 7 dni urządzenie wygenerowało około 7 proc. energii zużywanej przez Okrady, wyspy, blisko których umieszczono turbinę. W ciągu mniej niż roku maszyna wygenerowała 3 GWh energii. "To ponad trzy razy więcej, niż była w stanie wytworzyć jakakolwiek elektrownia pływowa w przeszłości" - mówił Andrew Scott, dyrektor generalny Scotrenewables.

ycipk-3s3zne
Scotrenewables
Podziel się

Komisja Europejska uznała "energię z oceanu" jako bardzo obfite i przede wszystkim odnawialne źródło. Jej odpowiednie wykorzystanie mogłoby przyczynić się do wytwarzania nawet 10 procent zapotrzebowania na energię elektryczną Unii Europejskiej do 2050 roku.

Z tego względu Scotrenewables zamierza zbudować całe komercyjne centrum produkcyjne jeszcze w tym roku. Przedsięwzięcie jest wspierane przez program Unii Europejskiej Horyzont 2020. Pula całego programu wynosi 80 mld euro.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

ycipk-3s3zne
Polub WP Tech
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-3s3zne

ycipk-3s3zne
ycipk-3s3zne